ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Dijetarėt pa kufij

Shko poshtė 
AutoriMesazh
spy
Antar Fillestar/e
Antar Fillestar/e


Numri i postimeve : 30
Join date : 13/07/2008

MesazhTitulli: Dijetarėt pa kufij   05.08.08 13:23

Pėr tė ndihmuar ērrėnjosjen e analfabetizmit, varfėrisė si dhe pėr tė promovuar drejtėsinė, dijetarėt Musliman po planifikojnė krijimin e njė trupi dijetarėsh qė tė ndalojnė konfliktet nė botėn Islame si dhe...

Dijetarėt Musliman po planifikojnė krijimin e njė trupi dijetarėsh qė tė ndalojnė konfliktet nė botėn Islame si dhe te promovojnė paqen globale, raporton Xhakarta Post tė shtunėn, me 2 Gusht.

'Ne kemi vendosur te themelojmė 'Dijetarėt pa kufij' thoshte konstatimi i bėrė nga mė shumė se 300 dijetarė nga mbarė bota.

Nė fund tė konferencės se III-tė tė dijetarėve Islam (ICIS) nė Xhakarta tė Premten, dijetarėt thanė se grupi i formuar do tė mundohet tė ērrėnjosė analfabetizmin dhe varfėrinė nė botėn Islame.

Gjithashtu si qellim ka tė ofrojė mbulim medial tė balancuar tė zhvillimeve nė botėn Islame.

Grupi e dijetarėve do tė ketė zyret nė Azinė Lindore, nė Paqėsor, Azi tė mesme dhe jugore, Lindje te Mesme, Afrikė, Amerikė dhe Evropė.

Dijetarėt thanė se do tė punojnė sė bashku pėr tė ofruar mbrojtje mė tė mirė pėr fėmijėt, femrat si dhe personat me aftėsi tė kufizuara si dhe do tė ofrojnė mundėsi pėr rininė dhe femrat Muslimane.

'Me mėshirė dhe pėrkushtim pėr paqe dhe drejtėsi shoqėrore, dijetarėt do tė sjellin mesazhin e paqes nė botėn Islame' tha ministri i jashtėm Indonezian Hasan Virajda

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Dijetarėt pa kufij
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione dhe diskutime te ndryshme :: Lajmet me te reja :: Lajme nga Bota Islame-
Kėrce tek: