ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Disa hadithe rreth faljes se namazit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Disa hadithe rreth faljes se namazit   12.07.08 14:22

Abdullah bin Mes'udi,Allahu qoftė i kėnaqur prej tij,ka thėnė:"e pyeta tė dėrguarin e Allahut s.a.v.s ,se cila ėshtė vepra mė e mirė.I Dėrguari i Allahut tha:"Eshtė namzi nė kohėn e tij...."

________________________________
Ebu Hurejra,Allahu qoftė i kėnaqur prej tij ka thėnė:"e dėgjova tė dėrguarin e Allahut s.a.v.s tek thoshte:"mendoni sikur njė lumė tė kalojė para portės tė ndonjėrit prej jush dhe ai lahet nė tė pesė herė nė ditė.A mbetet gjė nga papastėrtit e tij?"-Jo,nuk mbetet"-thanė tė tjerėt.Dhe ai vazhdoi:"Po kėshtu janė tė pesė namazet me to Allahu i fshin mėkatet."

____________________________

Xhabir bin Abdullah,Allahu qoftė i kėnaqur me tė ka thėnė:"Muhamedi s.a v.s thoshte se:"Dalimi midis njeriut besimtar dhe ati jobesimtar ėshtė lėnia e namazit.

______________________________

Enesi,tregon se i dėrguari i Allahut s.a.v.s ka thėnė:"namazi ėshtė gjėja e parė pėr tė cilėn robi jep llogari ditėn e kijametit.Nėse namazi i tij ėshtė nė rregull,tė gjitha punėt e tij,nė dashtė Allahu,do tė dalin nė rregull.Dhe nė qoftė se namazi i tij nuk ėshtė nė rregull,atėher janė pavlerė tė gjitha punėt e tjera tė njeriut.

__________________________

Abdullah bin Omeri,Allahu qoftė i kėnaqur me tė,thotė se Muhamedi a.s e pėrmendi njė ditė namazin duke thėnė:"Kush e ka kryer rregullisht namazin, ky bėhet pėr tė dritė si argument dhe shpėtim nė ditėn e kijametit.Ndėrsa ai qė sėshtė kujdesur pėr namazet,ai nuk do tė ketė as dritė, as argument e as shpėtim.Ditėn e kijametit ai mbetet bashkė me Karunin,Faraonin,Hamanin dhe Ubej ibn Kalifin."

_____________________________

Ibnu Mes'udi r.a tregon se njė njeri kishte puthur njė grua vetėm njė herė dhe erdhi te Pejgamberi a.s qė tė lajmėrojė(i penduar pėr atė mėkat).Atėherė All-llahu e shpalli ajetin:"Fale namazin ditėn dhe natėn,vėrtet punėt e mira i shlyejnė punėt e kėqija".
Njeriu atėherė i tha pejgamberit s.a.v.s.:'A vlen kjo pėr mua?"
Pejgamebri s.a..v.s. iu pergjigj:"Pėr mbarė ummetin tim!"

_______________________________

Nga Othman bin Affan r.a thuhet se e ka dėgjuar tė Dėrguarin e All-llahut duke thėnė:"Cili njeri prej musliamanėve kur hyn koha e rregullt e namazit,merr abdest e falė namazin me pėrpikmėri tė plotė duke i kryer tė gjitha ruknet e tij,ky do te jet keffaret(larje gabimi)pėr mėkatet e mėparshme,derisa tė mos bėj mėkate tė mėdha.Kjo vlen nė mėnyrė tė vazhdueshme".

____________________________
Burejde r.a thotė se Pejgamberi s.a.v.s. ka thėnė:"Kush e lė namazin e ikindisė ,humb e tėrė puna e tij".

__________________________

Enesi r.a tregon se Pejgamberi s.a.v.s.e ka vonuar faljen e namazit tė jacisė njė natė deri nė mesnatė ,e pasi qė e fali namazin u kthye me fytyre nga ne dhe tha:"Kėta njerėz janė falur,kanė fjetur,por gjithnjė ishin nė namaz,gjatė kohės sė pritjes sė namazit."

____________________________


Uthman ibni Affani thotė :"E kam dėgjuar tė Dėrguarin e All-llahut duke thenė:"Kush e fal namazin e jacisė me xhematė ,ėshtė sikurse ai ēė fal namaz deri nė ghysmėn e natės.Ndėrsa,ai qė e fal namazin e sabahut me xhematė ėshtė sikurse ai i cili ėshtė falur vetėm gjithė natėn".

___________________________________
Ebu Huejre r.a thotė se Pejgamberi s.a.v.s. ka thėnė:"Sikur ta dini se ē'vlerė kanė namazi i jacisė dhe i sabahut,ata do tė vinin nė xhami rrėshqnans(zhagaz)".

____________________________________

Ibni Umeri r.a thotė se Pejgamberi s.a.v.s. ka thėnė:"Mua mė ėshtė urdhėruar qė tė luftojė me njerėzitė(me pabesimtarėt),derisa tė mos dėshmojnė se nuk ka Zot tjetėr pėrveē All-llahut dhe se Muhamedi ėshtė i dėrguar i Tij(hynjinė e All-lalhut dhe pejgamberinė e Muhamedit )si dhe derisa tė mos e falin namazin dhe tė mos e japin zekatin,e kur i kryejnė kėto,atėherė gjaku dhe pasuria e tyre janė tė sigurta,pėrveē sipas parimeve islame,ndėrsa sa i pėrket sinqeritetit tė tyre ėshtė qėshtje e perėndisė".

________________________________
Xhabiri r.a thotė:"E kam dėgjuar tė dėrguarin e All-llahut duke thėnė:"Nė mes,shirkut dhe kufrit ėshtė lėnia e namazit".

____________________________
Burejde r.a thotė se Pejgamberi s.a.v.s ka thėnė :"Obligmi dhe zbatimi nė mes nesh dhe atyre ėshtė namazi dhe ai qė e lė atė ka bėrė kufr.

________________________________
Shekik ibni Abdull-llah i cili ishte prej tabiinėve dhe ishte i njohur pėr pėrsosuri thotė:"Shokėt e Muhamedit s.a.v.s. nuk e shihnin(konsideronin)lėnjen e asnjė pune pėr kufr,pėrveē lėnies sė namazit."

___________________________
Aisha r.anhuma thotė se :"Pejgamberi s.a.v.s. nuk i ka lėn katėr rekate para namazit tė drekės dhe dy rekate para namazit tė sabahut."

_________________________________________
Aisha r.anhuma thotė se Pejgamberi s.a.v.s. ka thėnė:"Dy rekatet e namazit tė sabahut janė mė tė dobishme se kjo botė dhe ēdo gjė qė ka nė tė."

____________________________________
Ebu Hurejre r.a thotė:"Njė njeri i verbėr erdhi te Pejgamberi s.a.v.s dhe i tha "O i Dėrguar i All-llahut unė nuk kam udhėrrėfyes qė mė ēon deri nė xhami".E luti Pejgamberin s.a.v.s qė ta lironte nga shkurja ne xhami dhe tė falet nė shtepinė e vet.Pejgamberi s.a.v.s e liroi nga shkuarja nė xhami,pasi qė ai ia ktheu shpinėn,Pejgamberi s.a.v.s e thirri dhe i tha:"A e dėgjon ti thirrjen e ezanit pėr namaz?"Njeriu i verbėr u pėrgjegj:"Po,e dėgjoj!"Pejgamberi s.a.v.s atėher i tha:"Pėrgjegju thirrjes!"

_________________________________
Ebu Hurejre thotė se Pejgamberi s.a.v.s. ka thėnė:"Kush zgjohet herėt dhe shkon nė xhami,All-llahu do ti pėrgatit atij banesa nė xhenet,ēdo herė qė zgjohet herėt dhe kur bie vonė".

__________________________________


Ebu Hurejre r.a tregon se Pejgamberi s.a.v.s. ka thenė:"Kush pastrohet nė shtėpinė e vet,e pastaj shkon nė njė shtėpi prej shtėpive tė All-llahut,pėr ēdo hap qė e bėn i shlyenjė njė mėkat,ndėrsa hapi pas tij ia lartėson gradėn".

______________________________
Ubejj ibnu Ka'bi tregon se ishte njė njeri prej ensarėve nuk e di se ndokush ishte mė larg se ai prej xhamisė(e kishte shtėpinė shumė larg xhamisė),por ai nuk e linte asnjė kohė tė namazit pa e falur nė xhami.
Njerėzitė i thonin:"Sikur ta kishe blerė njė gomar me tė cilin do tė udhtoje deri nė xhami dhe anasjelltas gjatė natės dhe kohėn kur bėn vapė e madhe ."
Ai u tha:"Unė dėshirojė qė tė mė shkruhet udhėtimi nė xhami ,si dhe tė mė shkruhet udhėtimi im kur tė kthehem te familja..I Dėrguari i All-llahut tha:"All-llahu tė gjitha kėto ti ka bashkuar.

____________________________________________
Ebu Hurejre r.a tregon se i Dėrguari i All-llahut ka thėnė:"A dėshironi t'ju tregojė se me ēka All-llahu i shlyen mėkatet dhe me ēka i lartėson derexhet?"Tė pranishmit thanė:"Gjithsesi dėshirojmė o i Dėrguar i All-llahut".Pejgamberi s.a.v.s atėher u tha:"Marrja e abdestit edhe kur ėshtė vėshtirė(bėn kohė tė ftohtė),shkuarja e shpeshtė ne xhami,pritja e namazit pas namzit..Kjo ėshtė fortifikat.Kjo ėshtė fortifikatė."
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Disa hadithe rreth faljes se namazit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Sunnet & Hadith-
Kėrce tek: