ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Jemenasi letrėn e Pejgamberit a.s. dėrguar Herakleut e shet pėr 41 milion dollarė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Jemenasi letrėn e Pejgamberit a.s. dėrguar Herakleut e shet pėr 41 milion dollarė   31.07.08 23:56

Njė person me prejardhje nga Jemeni, i cili momentalisht jeton nė Katar, ofroi nė shitje letrėn e Muhammedit a.s. drejtuar imperatorit romak Herakleut, i cili, siē qėndron nė ofertė, e vjetėr njė mijė e katėrqind vjet, thotė se letra ėshtė e vulosur me vulėn e Pejgamberit a.s.

Fotot e disa letrave tė vjetra tė Pejgamberit a.s.

Si argument pėr sinqeritetin e tij sjell analizėn e tė njėjtit tė cilėn e ka bėrė agjencia gjermane me renome pėr analiza laboratorike.

Nė deklaratė pėr "Islam-online.net", Hassan Keshm tha: "Kėrkimet tė cilėt janė bėrė nė laboratorėt e specializuar gjerman tregojnė se bėhet fjalė pėr "ekzemplar autentik". Krahas ekspertėve gjerman nė kėtė lami, "letrėn" patėn rast ta verifikojnė edhe ekspertėt egjiptian.

Ai theksoi se ėshtė "pronari i parė i letrės" dhe se familja e tij kėtė letėr e ka ruajtur dhe e ka pėrcjell nga gjenerata nė gjeneratė, deri mė sot, si "pasuri me vlera tė mėdha tė kulturės islame".

Qėllimi i tij qė kėtė letėr ta shes pėr njė ēmim tė tillė ėshtė se ai dėshiron tė tregon rėndėsinė e kėsaj letre, e cila dėshmon "tolerancėn e madhe tė Muhammedit a.s. ndaj sundimtarėve tė shteteve pėrreth".

Ndėrsa qėllimi kryesor i kėtij "shitėsi" ėshtė qė kjo letėr, nė tė ardhmen, tė jetė pjesė e ndonjė muzeu "arab apo islam", por edhe shtoi: "Nėse konsultimet rreth shitjes dėshtojnė me palėn muslimane, do tė jem i detyruar qė kėtė "eksponat" t'ia ofroj nė ankandin pėr shitjen e shkrimeve, akuizicioneve dhe antikiteteve nė Londėr".

Ai thotė se nuk do tė pranoj shumėn mė tė vogėl se 150 milion rial (41 milion dollar) pėr "letrėn", duke shtuar se pėr blerjen e saj veē janė tė interesuar disa blerės nga Katari dhe Jordani.
31.07.2008.islamgjakova.net
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
spy
Antar Fillestar/e
Antar Fillestar/e


Numri i postimeve : 30
Join date : 13/07/2008

MesazhTitulli: interesant   01.08.08 13:10

Shume interesant qysh u rujt kjo leter prej ateheheri.Elhamudlilah prej Allahut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Jemenasi letrėn e Pejgamberit a.s. dėrguar Herakleut e shet pėr 41 milion dollarė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione dhe diskutime te ndryshme :: Lajmet me te reja :: Lajme nga Bota Islame-
Kėrce tek: