ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 ISRAJA DHE MIRAXHI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: ISRAJA DHE MIRAXHI   27.07.08 20:22

Mrekullia Isra dhe mrekullia e Miraxhit i kane ndodhur Pejgamberit tone te nderuar s.a.v.s. perpara hixhretit(shpernguljes).Pejgamberi s.a.v.s. gjate kesaj ngjarje ka qene i zgjuar dhe i ka beret keto udhetime me trup dhe shpirt bashke.
Miraxh eshte udhetimi i Pejgamberit tone te nderuar s.a.v.s. me nje mrekulli te pashoqe ne qiell,arsh,kursi dhe ne vende te tjera te larta ku ka deshiruar Allahu,duke iu pergjigjur keshtu fteses se Allahut.
Allahu xh.sh. shprehet keshtu ne Kur’anin Kerim: “Pa tė meta ėshtė Lartėmadhėria e Atij qė robin e Vet e kaloi nė njė pjesė tė natės prej Mesxhidi Haramit (prej Qabes) gjer nė Mesxhidi Aksa (Bejti Mukaddes), rrethinėn e tė cilės Ne e kemi bekuar, (ia bėmė kėtė udhėtim) pėr t'ia treguar atij disa nga argumentet Tona. Vėrtet, Ai ėshtė dėgjuesi (i fjalėve tė Muhamedit), pamėsi (i punėve tė Muhammedit).(Isra:1)
Ne vitin e 10-te te zbritjes se Islamit Pejgamberi s.a.v.s. ne fillim humbi xhaxhain e tij Ebu Talibin dhe brenda nje kohe te shkurter humbi edhe nenen tone Hz.Hatixhetul Kubra.
Allahu xh.sh. per ta ngushelluar njeriun e Tij te dashur me kete gjendje te zymte i tregoi atij shtate katet e qiejve,arshin,kursin dhe vende te tjera.
Udhetimi i Pejgamberit s.a.v.s. nga Mesxhidi haram deri ne mesxhidi Aksa quhet Isra,kjo tregohet edhe ne ajetin e mesiperm.Ai qe e mohon kete pjese bie ne kufer,sepse kjo eshte vertetuar me ane te ajeteve Kur’anore.Pejgamberi s.a.v.s. kete pjese te udhetimit e beri mbi Burak.Ne mesxhidi Aksa ate e priten shpirterat e te gjithe Pejgambereve dhe evlijave.Resulullahu u be imam i tyre.
Resulullahu me ane te nje ashensori shpirteror te quajtur Miraxh u ngjit nga Mesxhidi Aksa e deri ne katin e pare te qiejve,qe aty u ngjit ne qiellin e shtate mbi krahet e engjujve.U ngjit me Hz. Xhebrailin deri ne Sidre-i Munteha dhe me pas me Refref`in deri aty ku deshiroi Allahu.Aty arriti ta shikonte Allahun dhe kane folur me nje kenaqesi te madhe te cilen ne nuk arrijme dot ta kuptojme.Ne suren Nexhm thuhet keshtu: “E ishte afer sa dy haraqe,apo me afer.Dhe i shpalli robit te Tij(Allahut)ate qe ia shpalli.”
Nga Miraxhi i solli tre dhurata ummetit te tij:
1.Lajmin e mire se ata njerez nga ummeti i tij te cilet nuk kane bere shirk(shok Allahut)do te futen ne Xhennet.
2.Dy ajetet e fundit te sures Bekare
3.Pese kohet e namazit.


Edituar pėr herė tė fundit nga Admin nė 27.07.08 20:24, edituar 1 herė gjithsej (Reason for editing : Me 29.07.2008 eshte nata e Miraxhit)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
ISRAJA DHE MIRAXHI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Tema te ndryshme-
Kėrce tek: