ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Disa hadithe rreth sabrit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Disa hadithe rreth sabrit   12.07.08 14:21

Nga ebu Jahja Suhejb ibn Sinan r.a perrcillet se i derhuari i All-llahut s.a.v.s ka thene:"E quditshme eshte qeshtja e besimtarit.Qeshtja e tij eshte krejt mire per te dhe nuk eshte i tille per askend tjeter.Nese besimtarin e godet gezimi ai falenderon(All-llahun) e kjo sjell dobi,kurse nese e godet e keqja ai ben durim (saber),andaj edhe kjo sjell dobi."

_______________

Nga Ebu Hurejra r.a percillet se i derguari i All-llahut s.a.v.s ka thene:"All-llahu i madherishem thote :"Shperblimi i robit tim besimtar,kur tia merr te dashurin e tij nga banoret e kesaj bote,e ai ben durim per te duke llogaritur shperblim,eshte me Xhenet."

___________________________

Transmetohet nga Enesi r.a qe thote se e ka degjuar te Derguarin e All-llahut s.a.v.s duke thene:"All-llahu xh.sh thote"Nese robin tim e sprovoj me dy te dashurit e tij(me humbjen e syve)e ai ben durim,do tia kompensoje me Xhenet.

_______________________

Nga Ata'ibn Ebi Rebahu transmetohet te kete thene:"Mua ibni Abbasi me ka thene:"Ado te ta tregoje nje nga grate e Xhenetit?"Gjithsesi" i thashe,e ai me tha:"Kjo grua zezake erdhi te Pejgamberi s.a.v.s e i tha:"Mua nganjehere me godet epilepsia dhe une ate e fsheh(nga njerezite),andaj lute per mua All-llahun e madherishem."(Pejgamberi)Tha:"Nese do,bej durim ne semundje,do ta fitosh Xhenetin,e nese do po i bej lutje All-llahut te madherishem qe te te sheroje."Ajo tha:"Do ta duroj."Pastaj ajo vazhdoi:"Une e kam fshehur,andaj lute All-llahun qe me mos ta fsheh."Dhe pejgamberi beri lutje."

____________________________________

Nga Ebu Seidi dhe Ebu Hurejre r.anhuma percillet se Pejgamberi s.a.v.s ka thene:"Ckado qe e godet muslimanin qofte lodhje,pikellim,brenge,hidherim,mundim nga semundje a fatekeqsi,madje edhe te shpuarit e ferres me secilen prej ketyre All-llahu ia shlyen mekatet atij."

_________________________________

Nga Enesi r.a percillet s i Derguari i All-llahut s.a.v.s ka thene:"Asesi askush prej jush mos ta deshiroje vdekjen e vet per shkak se e ka goditur ndonje e keqe.E nese eshte i detyruar,ateher le te thote:"O Zoti im,me le te jetoje derisa te jete per mua jeta me e dobishme,kurse me vdis kur e jete vdekja per mua me e dobishme."
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Disa hadithe rreth sabrit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Sunnet & Hadith-
Kėrce tek: