ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 HI-TECH Medina e re - fortesė e teknologjisė dhe shkencės sė lartė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: HI-TECH Medina e re - fortesė e teknologjisė dhe shkencės sė lartė   25.07.08 16:03

Arabia Saudite shpreson se projekti i KEC-it do ta transformoj Medinėn nė magnet pėr shkencėtarė musliman dhe kompani tė cilat dėshirojnė ta rrisin biznesin dhe zhvillimin e tyre nė tė gjitha frontet. "Ky ėshtė njė propozim mjaft atraktiv pėr njerėzit tė cilėt dėshirojnė tė vendosen kėtu", tha Bawazir. Projekti nė vlerė prej 25 miliard rial shpien kah formimi i kataklistit tė aftė ekonomik pėr industrinė e shkencės nė Medine.Arabia Saudite shpenzon miliarda dollarė nė Al-Madinah Al-Munawwarah, djep i Islamit dhe vend ku ėshtė varrosur Pejgamberi Muhammed, sallallahu alejhi we sellem, pėr ta shndėrruar nė fortesė tė teknologjisė sė lartė.

"Medina ėshtė pikė kryesore e civilizimit islam", deklaroi Tahir Mohammed Bawazir, president i organizatės "Knowledge Economic City Developers Company Ltd", pėr 'Agence France-Presse' (AFP).

Qeveria saudite ka lansuar kėtė mega-projekt qė ta shndėrroj Medinėn nė fortesė tė teknologjisė sė lartė.

Projekti nė vlerė prej 25 miliard rial shpien kah formimi i kataklistit tė aftė ekonomik pėr industrinė e shkencės nė Medine, dhe krijimin e njė qendre alternative pėr distrikt biznesi me objekte dhe infrastruktur mė tė mirė.

Ky projekt, gjithashtu, do tė formoj destinim turistik i cili do tė ketė njė park unikat, tė nivelit botėror, me institucione tė ndryshme hoteliere dhe oferta tė shkėlqyeshme tregtare.

"Nė rastin tonė kėsaj i themi qytete ekonomike sepse ato kanė pėrmbajtje tė madhe", tha Amr al-Dabbagh, guverner i administratės sė investimeve gjenerale Saudito-arabe (SAGIA).

"Kėto janė vende ku njerėzit mund tė punojnė, tė jetojnė jetėn dhe tė fitojnė para".

Medina shtrihet nė Hixhazin qendror, 447 kilometra nė veri tė Mekkės. I vendosur nė njė oazė pjellore, qyteti gjendet nė 625 metra lartėsi mbidetare i rrethuar me kodra nga tri anė tė cilat formojnė zinxhirin malor tė Hixhazit.

Kodra mė lartė ėshtė Uhudi, lartėsia e tė cilit arrin mė shumė se 2.000 metra mbi oazė.

Medina ėshtė djep i Islamit ku Pejgamberi sallallahu alejhi we sellem, emigroi me pasuesit e parė tė Islamit nga Mekka nė Medine, qė nė gjuhėn arabe do tė thotė "qytet", nė vitin 622, qė t'i ikin dėbimit.

Qyteti, gjithashtu, ėshtė vend ku ėshtė varrosur Pejgamberi, alejhi selam.

"Ky ėshtė vend ku filluan tė gjitha. Kėtu ėshtė historia", tha Bawazir.

Arabia Saudite shpreson se projekti i KEC-it do ta transformoj Medinėn nė magnet pėr shkencėtarė musliman dhe kompani tė cilat dėshirojnė ta rrisin biznesin dhe zhvillimin e tyre nė tė gjitha frontet. "Ky ėshtė njė propozim mjaft atraktiv pėr njerėzit tė cilėt dėshirojnė tė vendosen kėtu", tha Bawazir.

Por, ēfarė ėshtė qėllimi kryesor i kėtyre qyteteve tė vlefshme tė cilėt rriten nga rėra saudite, dhe qėndrueshmėria e tyre shumėvjeēare.

"Ata merren me ndėrtim. Ata merren me pasuri tė paluajtshme dhe janė shumė tė mirė nė kėtė", deklaroi njė profesor aziatik i cili ligjėron nė njė universitet saudit pėr promotorėt e KEC-it dhe qytete tjera tė ashtuquajtur "qytete ekonomike".

Konstrukti i ėshtė pėrshtatur trendit t ė pabesueshėm ekonomik, me ndėrtesa kolosale, e pėr kėtė kontribuoi shitja e naftės, e qė Arabina Saudite njihet si eksportuesi mė i madh nė botė.

Nė vitin 2007 mbretėria pėrfitoi 194 miliard dollar nga nafta dhe parashihet qė profiti i kombinuar i vitit 2008 dhe 2009 tė jetė rreth 700 miliard dollarė pėr shkak tė ēmimeve astronomike tė naftės.

Kryeshefi i SAGIA-sė, e cila udhėhiqet nga organet shtetėrore insiston qė projekti ėshtė zhvilluar nga ana e sektorit privat.

"Roli jonė ėshtė t'i tejkalojmė disa pengesa dhe tė sigurojmė se rrethina ėshtė nė anėn e biznesit", deklaroi Dabbagh.

Dabbagh tha se SAGIA, gjithashtu, ėshtė duke bėrė studime edhe nė dy projekte tjera pėr t'u siguruar fuqia komerciale.

Deri nė vitin 2020, qytetet e reja qė do tė 'mbijnė' deri nė atė kohė si kėpurdhat nė shkretėtirėn saudite mund tė jenė shtėpi pėr 4.8 milion banor dhe tė mundėsoj 1.2 vende tė reja pune.

Punėsimet janė me rėndėsi tė lartė politike dhe
ekonomike pėr Arabinė Saudite, ku gjysma e popullatės totale prej 23 milion janė nėn 18 vjeē .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
HI-TECH Medina e re - fortesė e teknologjisė dhe shkencės sė lartė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Radiostezia
» Magjia e lartė pėr fillestarė
» Vetja e Lartė e gjithėpushtetshme
» Vibrimi (lartėsimi) i Lartė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione dhe diskutime te ndryshme :: Lajmet me te reja :: Lajme nga Bota Islame-
Kėrce tek: