ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Islami do tė bėhėt feja dominante nė Rusi deri nė 2050

Shko poshtė 
AutoriMesazh
spy
Antar Fillestar/e
Antar Fillestar/e


Numri i postimeve : 30
Join date : 13/07/2008

MesazhTitulli: Islami do tė bėhėt feja dominante nė Rusi deri nė 2050   24.07.08 14:18

Islami e ka mundėsinė tė bėhet feja kryesore nė Federatėn Ruse deri nė vitin 2050 pėr shkak tė natalitetit tė madh nė republikat Islame atje.Gazeta Pravda - Pushtimi nga Kinezet i pjesės lindore tė Rusisė tani ka filluar tė bėhet ēėshtje pėr tu shqetėsuar nė Kremlin. Ndėrsa problem tjetėr shfaq edhe dallimin e madh nė natalitet nė regjionet e ndryshme tė vendit. Popullsia muslimane mund tė bėhet mė numėr mė e madhja kah mesi i kėtij shekulli. Andaj feja Islame mund tė dominoj ndėr fetė e tjera nė Rusi.

Shkencėtarėt politikė tė Ukrainės Valeri Ēalij dhe Mihajl Pashkov thonė se kjo ėshtė e vetmja sfidė qė Rusia ka nė ditėt e sotme.
Feja Islame pėr momentin ėshtė e dyta nė praktikim nė federatėn Ruse. Ėshtė e pamundshme tė ofrohet statistikė zyrtare pėr praktikantėt e feve sepse nuk janė bėrė statistika gjithėpėrfshirėse tė kėtij lloji asnjėherė nė Rusi.

Islamologu Roman Silantjev thotė se Rusia ka pėrafėrsisht 7deri 9 milionė praktikant tė fesė Islame dhe se tjerėt janė vetėm musliman nga etniciteti. Popullsia muslimane ėshtė e koncentruar mė sė shumti nė mes Detit tė Zi dhe atij Kaspik ku janė popujt: Adigianėt, Balkarėt, Ēeēenėt, Sirkazianėt, Ingushianėt, Kabardinėt, Karaqajt dhe njė numėr i madh i Dagistanezėve. Gjithashtu nė mes tė Gjirit tė Volgas banojnė Tatarėt dhe Bashkirėt me shumicė Muslimane.

Pas viteve 1990 ka pas evidencė nė rritje tė pajtimit ndaj Islamit. Edhe numri i haxhilerėve ėshtė rritur shumė pas largimit tė embargos nė vitin 1990. Nė 1995 i porsaformuari Union i Muslimanėve Rus i drejtuar nga Imami Hatib Mukadasi i Tatarisė, filloj organizimin e lėvizjes me qellim tė rregullimit tė kuptimit ndėr-etnikor dhe pėrfundimit tė keqkuptimeve ruse pėr Islamin. Ky union ėshtė vazhdimėsi e unionit tė muslimanėve qė kishte ekzistuar para luftės sė parė botėrore, tė cilėt kishin edhe grupin nė Dumen ruse. Unioni i tanishėm ka formuar partinė politike Nur Al Rusia e cila bashkėpunon me imamėt pėr mbrojtjen e tė drejtave politike, ekonomike dhe kulturore tė Muslimanėve dhe minoriteteve tjera. Qendra Kulturore Islamike e Rusisė e cila ka edhe medresenė u hap nė vitin 1991.

Rritja e popullatės muslimane ruse, "aktet terroriste" si dhe zvogėlimi i popullatės ruse kanė ndikuar nė rritjen e Islamofobisė nė rusi. Sulme neo-naciste dhe raciste qė zakonisht ju bėheshin jehudėve tani janė drejtuar ndaj muslimanėve. Kėto sulme kanė arritur nė 539 vetėm nė 2006 me njė rritje 17% nga 2005. Gati gjysma e tė mbyturve nga sulmet ishin me prejardhje nga Kaukazi verior dhe Azia qendrore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Islami do tė bėhėt feja dominante nė Rusi deri nė 2050
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Feja e shqiptarėve ndėr shekuj
» Feja e shqiptarit eshte shqipetaria?
» Feja e keltėve
» Pyetje dhe Pėrgjigje rreth Budizmit
» Budizmi tibetian dhe sekreti i astralizmit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione dhe diskutime te ndryshme :: Lajmet me te reja :: Lajme nga Bota Islame-
Kėrce tek: