ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Muslimanėt rus kundėr ndalesės sė publikimeve islame

Shko poshtė 
AutoriMesazh
spy
Antar Fillestar/e
Antar Fillestar/e


Numri i postimeve : 30
Join date : 13/07/2008

MesazhTitulli: Muslimanėt rus kundėr ndalesės sė publikimeve islame   24.07.08 14:16

Kėshilli musliman nė Rusi protestoi pėr shkak tė ndalimit tė botimit tė disa publikimeve islame tė cilat autoritetet ruse i vlerėsuan si "ekstremiste". Kėshilli i myftive nga institucionet relevante do tė kėrkoj t'i analizojnė sėrish ato libra", thuhet nė komunikatė.Autoritetet ruse nga fillimi i vitit paraqitėn listėn e publikimeve qė shkelin zakonet e reja kundėr ekstremizmit, ndėrsa shumica e librave tė ndaluara kanė lidhje me islamin.

Kėshilli i myftive tė Federatės ruse shprehėn shqetėsimin e tyre pėr faktin se nuk ka ekzistuar komisioni zyrtar i cili do t'i analizonte publikimet dhe akuzoi ekspertėt tė cilėt hartuan listėn se kėtė e bėnė nė formė "tendencioze dhe subjektive".

Kėshilli i myftive, tė cilėt pėrfaqėsojnė rreth 20 milion musliman nė Rusi, ftoi nė hyrje tė "balancuar" nė hetimet kundėr botuesit moskovit tė akuzuar pėr publikimin e njėrit nga librat e ndaluar. Shumica e librave tė ndaluar me tematikė islame, siē thuhet, propagandojnė vehabizmin qė nė Rusi ėshtė nė rritje, ndėrsa autoritetet ruse pėrpiqen t'i ruajnė mėsimet tradicionale islame, sepse i frikohen 'radikalizmit islam'.

Na anėn tjetėr, autoritetet ruse nuk ndalojnė publikimin e librave ku ofendohen ndjenjat e muslimanėve. Disa gazeta muslimane publikuan karikaturat e autorėve danez, me anė tė cilave ofendohet Muhammedi a.s.

Sanksione kundėr kėtyre gazetave nuk kishte.24.07.2008.islamgjakova.net
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Muslimanėt rus kundėr ndalesės sė publikimeve islame
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ritual - kundėr grindjeve
» Hudhra kundėr sė keqes !
» Mbrojtja kundėr Magjisė
» Hata Joga kundėr stresit
» Evolucioni dhe krijimi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione dhe diskutime te ndryshme :: Lajmet me te reja :: Lajme nga Bota Islame-
Kėrce tek: