ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Disa hadithe rreth Tewbes-Istigfarit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Disa hadithe rreth Tewbes-Istigfarit   12.07.08 14:21

Ebu hurejra r.a thotė se e ka dėgjuar tė dėrguarin e All-llahut s.a.v.s duke thėnė:"Pasha All-llahun une i drejtohem me tevbe dhe istigfar All-llahut pėr mėshirė dhe falje mė tepėr se dhjetė herė nė ditė.

____________________________


Nga el Egarr ibni Jesar el-Muzennij r.a transmetohet se i dėrguari i All-llahut s.a.v.s ka thėne:"O njerėz, drejtohuni All-llahut me tevbe dhe kėrkim pėr falje,edhe une i bėj tevbe All-llahut nga njėqind herė nė ditė."

________________________________


Ebu hamza Enes ibni Malik el Ensarij r.a shėrbėtori i tė dėrguarit tė All-llahut s.a.v.s thotė se Alejhiselami ka thėnė:"All-llahu mė tepėr gėzohet pėr pendimin e robit tė vetė se sa do tė gėzohej ndonjėri prej jush kur do ta gjente devenė e humbur nė shkretėtire pa ujė dhe fryte."
________________________________________
Nga Ebu Abdurrahman Abdullah ibn Umer ubn el Hatėrguari i All-llahut s.a.v.s ka thėnė:"Vėrtet All-llahu i gjithefuqishėm e pranon pendimin e robit tė vetė deri ne gargaren e tij (frymėn e tij tė fundit).

_______________________________

Nga Ibni Abbasi dhe Enesi ibni Maliku r.a percillet se i Derguari i All-llahut s.a.v.s ka thene:"Sikur njeriu te kishte nje lugine me arė,do te deshironte ti kete dy lugina(ne vend te njeres).Dhe gojen e tij asgje nuk mund ta mbushe(ngope)perveq dheut.Atyre qe bejne tevbe All-llahu xh.sh ua pranon tevben e tyre."

_______________________________

Nga Ebu Hurejre r.a percillet se i Derguari i All-llahut s.a.v.s ka thene:"All-llahu i madherishem qeshet(eshte i kenaqur)me dy njerez,te cilet luftohen ne mes vete,e njeri e vret tjetrindhe te dy hyne ne Xhennet!Njeri prej tyre lufton ne rruge te All-llahut,vritet dhe hyn ne Xhennet,kurse vrasesin e meshiron All-llahue ky e pranon Islamin e pastaj edhe vete behet shehid(vritet ne xhihad)."
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Disa hadithe rreth Tewbes-Istigfarit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Sunnet & Hadith-
Kėrce tek: