ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Me zink kundėr barkqitjeve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
spy
Antar Fillestar/e
Antar Fillestar/e


Numri i postimeve : 30
Join date : 13/07/2008

MesazhTitulli: Me zink kundėr barkqitjeve   23.07.08 17:25

Preparatet e zinkut mund t’u ndihmojnė fėmijėve tė cilėt kanė barkqitje, por me kusht qė ata tė kenė mė gjashtė se muaj.
Studimi i cili ėshtė realizuar nė Azi, Amerikė Jugore dhe Afrikė, ka treguar se zinku zvogėlon kohėzgjatjen e barkqitjeve.

Barkqitja ėshtė shkaktar i shpeshtė i vdekjes te fėmijėt e moshave ndėrmjet gjashtė muaj dhe pesė vjet nė vendet nė zhvillim.

Zinku ėshtė mineral i cili ka rol tė rėndėsishėm nė zhvillim e trupit si edhe nė funksionimin e rregullt tė sistemit tretės dhe atij imun. Burimet kryesore tė zinkut janė mishi i kuq, peshku dhe produktet e qumėshtit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Me zink kundėr barkqitjeve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Shendetesi-
Kėrce tek: