ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Soja dhe humbja e shikimit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
spy
Antar Fillestar/e
Antar Fillestar/e


Numri i postimeve : 30
Join date : 13/07/2008

MesazhTitulli: Soja dhe humbja e shikimit   23.07.08 17:23

Sipas studimeve mė tė reja, konsumimi i tepėrt i produkteve prej sojės, pėrfshirė kėtu edhe ushqimin e njohur kinez, tofu, mund tė rritė rrezikun e humbjes sė pamjes, qė ėshtė njė sindromė tipike e demencės.

Nė studime janė pėrfshirė 719 persona tė moshuar nga zonat e Indonezisė dhe Javės. Tė hulumtuarit, tė cilėt sė paku njė herė nė ditė kanė konsumuar tofu, kanė pasur probleme me shikimin.

Shkencėtarėt mendojnė se fitoestrogjeni, i cili gjendet nė produktet e sojės, ėshtė pėrgjegjės pėr humbjen e shikimit. Por, nuk duhet pėrjashtuar fakti qė nė Indonezi, pėr konservimin e lėndėve ushqyere, shfrytėzohet formaldehidi.

Formaldelhidi ėshtė njė lėndė shumė reaktive karcinogjene, e cila mund tė jetė pjesėrisht pėrgjegjėse pėr humbjen e shikimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Soja dhe humbja e shikimit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Shendetesi-
Kėrce tek: