ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Fitore e madhe e Islamit pas 11 Shtatorit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Fitore e madhe e Islamit pas 11 Shtatorit   23.07.08 10:30

Sipas njė studimi tė bėrė mbi pėrhapjen e Islamit nė Evropė, theksohet se brenda dy shekujsh Evropa do tė jetė njė kontinent musliman.Jacki Smith, Ministri i Punėve tė Brendshme tė Anglisė, nė njė intervistė tė dhėnė rrjetit "BBC" ka dhėnė detale tė rėndėsishme pėr pėrhapjen astronomike tė Islamit nė Evropė. Sipas Smith-it, ēdo vjet nė Angli 50 mijė anglez konvertohen nė fenė Islame. Ministri njashtu ceku se qė nga sulmet e 11 shtatorit gjithsej 400 mijė anglez kanė pranuar Islamin.

Jacki Smith ceku se nė Angli jetojnė mė se 2 milion musliman dhe Islami ėshtė religjioni i dytė mė i madh nė vend pas Krishterimit. " Pėr tė pėrballuar nevojat e komunitetit musliman ne duhet tė themelojmė edhe njė Universitet Islam" shprehu ndėr tjerash ministri anglez.

Shpejtėsia e pėrhapjes sė Islami tė Evropė ėshtė ka shkaktuat ēudi tek politikanėt, udhėheqėsit fetar, studiuesit dhe nė mediat evropiane. Ndėrsa ėshtė shumė interesante se kjo pėrhapje ka marr hov tė madh pas sulmeve tė 11 shtatorit.

Studiuesit perėndimor theksojnė se arsyet kryesore e kėsaj pėrhapjeje janė erozioni i vlerave fetare dhe kulturore, gjithėpėrfshirėsja e Islamit e cila pėrmban njė sistem tė shėndoshė social dhe njė familje tė shėndoshė.

Sipas njė raporti tė publikuar nė revistės amerikanė "Times", nė Perėndim janė ndėrtuar mė qindra xhamia dhe nė shumicėn e qyteteve evropiane pesė herė nė ditė dėgjohet ezani dhe falet namazi.

Burimet e OKB sė tregojnė se nė Evropė jetojnė 21 milion musliman, ndėrsa sipas Dr. Mahmud Siddik-ut, afro 50 milion musliman janė nė Evropė.

Me rritjen e numrit tė muslimanėve nė Evropė po shtohen edhe numri i xhamive dhe Qendrave Islame.
-Nė vitin 1963 nė Angli numėrohej vetėm 13 xhamia ndėrsa sot Anglia posedon 600 xhamia dhe 1400 OJQ Islame.
-Nė France jetojnė 6 milion musliman tė cilėt gėzojnė 1300 xhamia dhe afro 600 OJQ Islame
-Gjermania numėron 1400 xhamia dhe 4 milion musliman
-Nė Itali janė mbi njė milion muslima dhe ka 450 xhamia dhe Qendra Islame. Ndėrsa vetėm nė Romė ėshtė njė xhami me vlerė prej 30 milion dollar.
-Brenda dekadės 1991-2001 numri i muslimanėve nė Kanada ka shėnuar rritje pėr 130%
-Nė Zvicėr pas ngjarjeve tė 11 Shtatorit 6 mijė njerėz kanė pranuar Islamin.

Jan Wax, ligjėrues nė Universitetin e San Diegos, pretendon se nė vitin 2020 ¼ e evropianėve do tė jenė musliman. Po ashtu sipas studimit tė njėjtė potencon se nė njė tė ardhme tė afėrt 20% tė fuqisė punėtore nė Evropė do tė jenė musliam, tė cilėt do tė ndikojnė shumė nė rrjedhat politike nė Evropė.
Ndėrsa sipas revistės italiane "The Journal" pas dy shekujve e gjithė Evropa do tė pranoj Islamin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Fitore e madhe e Islamit pas 11 Shtatorit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» E verteta e 11 shtatorit
» Jetėgjatėsia e kafshėve
» Simbolika e gjarperit
» Sakramenti
» 11 Shtator 2001

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione dhe diskutime te ndryshme :: Lajmet me te reja :: Lajme nga Bota Islame-
Kėrce tek: