ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Gjermanėt nė Algjeri ndėrtojnė xhaminė me vlerė prej njė miliardė eurosh

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Gjermanėt nė Algjeri ndėrtojnė xhaminė me vlerė prej njė miliardė eurosh   23.07.08 10:27

Edhe pse duket joreale, projektuesit dhe ndėrtimtarėt gjerman nė Algjeri pritet ta ndėrtojnė njė ndėr tri xhamitė mė tė mėdha nė botė. Kjo ishte njė arsye qė shtyu kancelaria gjermane Angela Merkel javėn e kaluar tė udhėtoj nė kėtė vend, bashkė me njė delegacion tė numėrt. Bisedat biznesore qė u zhvilluan nė Algjeri arrijnė vlerėn e disa miliard eurosh.

Vetėm ndėrtimi i xhamisė nė fjalė duhet tė kushtoj rreth njė miliard euro, ndėrsa nė konkursin pėr projektin mė tė mirė fitoi njė byro arkitektonike nga Darmshtati. Pėr kėtė arsye kancelaria Merkel mori edhe shefat e kėsaj firme, tė cilėt me vete kishin planet e pėrgatitura pėr ndėrtimin e "le grand moshe", respektivisht "xhamisė sė madhe" e cila duhet ta zbukuroj kryeqytetin algjerian.Minarja e lartė 214 metra

Kompleksi i "xhamisė sė madhe", sipas projektit tė arkitektėve gjerman, do tė shtrihet nė hapėsirė prej 20.000 metra katrorė, minarja do tė arrij gjatėsinė prej 214 metrave dhe do tė shihet nė largėsi prej disa dhjetėra kilometra. Vetėm hapėsira e xhamisė parashihet t'i pranojė rreth 120.000 njerėz, krahas kėsaj duhet tė ndėrtohen edhe pjesė tjera pėr aktivitete tė ndryshme pėr besimtarė. Ndėrtimi duhet tė kushtoj njė miliard euro.

Sipas fjalėve tė inxhenjerėve, kjo xhami pėr ēdo ditė mund t'i pranoj 120.000 vizitues. Vetė objekti duhet tė shtrihet nė hapėsirė prej 20.000 metra katrorė, pėrderisa oborri bashkė me qendrėn kulturore pėrafėrsisht do ta pėrfshinte tė njėjtėn hapėsirė.

Nga maja e minares sė lartė 214 metra, gjysmėhėna dhe ylli do tė shiheshin larg nga Gjiri i Algjerit, si shenjė e sovranitetit tė Republikės Popullore Demokratike tė Algjerisė.

Gjatė bisedės me kryetarin algjerian Buteflikun, kancelaria gjermane, krahas interesave biznesore, morri guximin tė pyes: "Pėr ē'arsye shteti i cili pėr shumė decenie ka qenė nė luftė me militantėt islamik, rinia e tė cilit nė masė tė madhe ėshtė e papunė dhe jeton nė varfėri, konsideron se ia vlen qė tė ndajė fonde pėr ndėrtimin e njė xhamie kaq tė shtrenjtė? Presidenti Buteflik, tė cilin perėndimi e konsideron aleat tė besuar nė luftė ndaj "terroristėve islamik", e pėlqeu kėtė pyetje. Ai shfrytėzoi rastin tė shpjegoj se konsideron se ėshtė mjaft e rėndėsishme qė qeveria e tij tė investojė diēka edhe nė domenin spiritual.

Rinisė - aty hyjnė mė shumė se gjysma e algjerianėve, qė gjithsej janė rreth 35 milion - sipas mendimit tė presidentit duhet t'i afrohet diēka qė do t'i tejkalonte fushat e materializmit.

Buteflik dhe Merkel janė dy politikan tė cilėt vlerėsohen mes veti dhe njėherit kanė bashkėpunim tė mirė, gjė qė u dėshmua gjatė formimit tė Unionit tė Mediteranit, ku Buteflik pėrkrahu idetė e Merkelit. Por, gjatė kėsaj vizite ndodhi njė incident i vogėl, pėrkundėr protokollit shumė tė qetė dhe rigoroz. Me fjalė tė tjera, kancelaria gjermane nuk vizitoi njė xhami, sepse nuk dėshiroi ta vendos shaminė nė kokė dhe t'i heqė kėpucėt, siē praktikohet gjatė hyrjes nė xhami. Kjo, nuk ishte e vetmja telashe qė ndoqi kancelarin Merkel gjatė vizitės nė Algjeri. Asaj i dėshtoi vizita e fregatės "Emden". Dhe nė fund tė vizitės, nė avionin special me tė cilin delegacioni gjerman duhej tė largohej nga Algjeria, ėshtė zbuluar njė defekt i vogėl. Presidenti Buteflik u ofroi avionin e tij, por Merkel nuk pranoi sepse avioni i tij i vogėl nuk kishte hapėsirė tė mjaftueshme pėr tėrė delegacionin. Pėr kėtė arsye nga Berlini arriti avioni tjetėr pėr ta pėrfunduar kėtė takim.22.07.2008.islamgjakova.net
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Gjermanėt nė Algjeri ndėrtojnė xhaminė me vlerė prej njė miliardė eurosh
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Magjia e numrave
» Drakula
» Iluzione optike!
» Psiqika e njeriut
» Historia e vėrtetė e krishtlindjeve

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione dhe diskutime te ndryshme :: Lajmet me te reja :: Lajme nga Bota Islame-
Kėrce tek: