ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Anglia kėrkon zgjidhje pėr problemet e muslimanėve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Anglia kėrkon zgjidhje pėr problemet e muslimanėve   21.07.08 20:55

Me iniciativėn e Qeverisė Angleze do tė themelohet njė Kėshill nė kuadėr tė Universiteteve Cambridge dhe Oxford qė do tė pėrgatit njė raport me zgjidhje ideore pėr ēėshtjet qė preokupojnė muslimanėt nė Angli.

Sipas burimeve tė pėrditshmes turke "Vatan" Qeveria Angleze, "me qėllim te tejkalimit tė tensioneve shoqėrore dhe problemeve e ndryshme juridike qė po shkakton mbulimi i gruas muslimane nė Angli", ka angazhuar Universitetet Oxford dhe Cambridge pėr njė zgjidhje ideore. Sipas projektit, i cili ka kosto prej 200 mijė dollarėsh, nė kuadėr tė kėtyre Universiteteve do tė krijohet njė "Kėshill Ulemash" i pėrbėrė nga 20 dijetar dhe akademik musliman, tė gjithė ekspert tė lėmive Islame. Kėshilli do tė mundohet tė gjej zgjidhjet e duhura pėr problemet tė ndryshme qė po i shoqėrojnė muslimanėt nė Angli. Njėkohėsisht sipas burimeve shtetėrorė angleze, raporti i cili do tė publikohet nga ky Kėshill do tė ndikoj edhe nė politikat shtetėrorė nė kėtė drejtim.


Po ashtu BBC potencon se janė disa ēėshtje kyēe qė Kėshilli do tė mundohet tė gjej zgjidhje tė duhura siē "A mundet njė musliman tė jetė nė radhėt e ushtrisė Angleze?" "A ėshtė e obligueshme mbulimi i grave, dhe nėse ėshtė si duhet tė realizohet kjo?" "A mund tė hyjė ose tė qėndroj njė musliman nė njė vend ku shitet dhe servohet alkooli?" "Ēfarė ėshtė roli i gruas muslimane nė shoqėri" etj


Ndėrsa burimet e pėrditshmes "Times" bėjnė tė ditur se raporti do tė jetė njė dokument bazė pėr imamėt qė punojnė nė Angli dhe pėr kurset e ndryshme Islame qė po mbahen nė kėtė shtet. Gazeta nė fjalė shkruan se Imamėt pas vitit 2010 do tė shkollohen nė Angli sipas kėtij dokumenti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Anglia kėrkon zgjidhje pėr problemet e muslimanėve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Globalizimi
» Martesa dhe tradhėtia martesore(intervistė me psikolog)
» Pagjumėsia
» Shoqerite Sekrete
» Optimizmi nė jetė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione dhe diskutime te ndryshme :: Lajmet me te reja :: Lajme nga Bota Islame-
Kėrce tek: