ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Nevoja pėr Fenė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
xheni
Antar Fillestar/e
Antar Fillestar/e


Numri i postimeve : 10
Join date : 15/07/2008
Age : 31

MesazhTitulli: Nevoja pėr Fenė   19.07.08 19:02

Shumė pytjeve,tė cilat i interesojnė njeriut, pėrgjigje i jep vetėm.Kėshtu,pėr shembull,njeriu i intereson si dhe pse ka ardhur nė kėtė botė dhe q`do tė ndodhė pas vdekjes sė tij,pas pyetjeve tė kėtilla e tė ngjajshme,shkencat shoqėrore nuk i japin pėrgjigje tė saktė..Nė mungesė tė fesė njeriu nuk do tė dinte se pėrveq kėsaj ekziston edhe bota e ardhshme, se njerėzit para Zotit do tė japin llogari pėr veprat e tyre dhe se nė Ditėn e Gjykimit Ai do t`i shpėrblejė pėr vepra tė mira me tė mira,dhe pėr tė kėqija me tė kėqija.
Se feja ėshė e nevojshme pėr njeriun,flet edhe fakti se ajo ėshtė e vjetėr sa edhe gjinia njerėzore.Prej njeriut tė parė,Ademit alejhisselam e gjatė tėrė hietorisė nuk ka pasur asnjė popull dhe shoqėri qė nuk kanė besuar.Sepse,njeriut nuk i nevojitet vetėm ushqimi trupor,por edhe ai shpirtėror,feja,pasi ai nuk ėshtė vetėm qenie fizike,por edhe shpirtėrore.
Meqė jeta nė kėtė botė pėrmban momente tė bukura dhe gazmore,por edhe tė vėshtira e tė papėlqyeshme,feja na mėson se si t`i tejkalojmė mė lehtė kėto vėshtirėsi.Ajo na mėson se qdo gjė qė ekziston do ta presė fundin e vet,sepse gjithqka qė ndodh,nė pėrputhshmėri me ligjet e Zotit,ka kuptimin e vet dhe arsyen,andaj edhe vdekjen.Vdekja,nė tė vėrtetė,ėshtė pėrkujtim pėr njeriun dhe nxitje qė ai tė jetojė nė harmoni me vullnetin dhe ligjet e Zotit.
Feja na mėson dhe na bėn guximtarė.Ajo na jep fuqi dhe besim nė All-llahun xh.sh Ajo ėshtė fuqia jonė shpirtėrore,ėshtė burim i mirėqenies dhe i kėnaqėsisė.

shkruar nga Xheneta-Bufaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Nevoja pėr Fenė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Tema te ndryshme-
Kėrce tek: