ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Letra e Pejgamberit a.s. nė shitje pėr 41 milion dollar

Shko poshtė 
AutoriMesazh
spy
Antar Fillestar/e
Antar Fillestar/e


Numri i postimeve : 30
Join date : 13/07/2008

MesazhTitulli: Letra e Pejgamberit a.s. nė shitje pėr 41 milion dollar   18.07.08 0:05

Letra e Pejgamberit a.s. nė shitje pėr 41 milion dollar
Njė koleksionist nga Jemeni ka nxjerrė nė shtije kopjen e origjinalit tė letrės sė dėrguar Herakliut nga Profeti Muhammed a.s.


Hasan el Kasham, koleksionist nga Jemeni, ka nxjerrė nė shitje njė letėr, pėr tė cilėn pretendon se ėshtė kopja e letrės origjinale tė dėrguar nga Profeti Muhammed a.s. drejtuar Perandorit Bizantin, Herakliut. El Kasham pohon se nė letėr ėshtė edhe vula e Profetit Muhammed a.s. dhe se autencititeti i saj ėshtė vėrtetuar pas analizave tė shumta tė bėra nė njė laborator gjerman.


El Kasham ka caktuar njė ēmim astronomik pėr letrėn. Vlera e kopjes ėshtė afro 41 milion dollar.


El Kasham pohon se letra ėshtė pronė e familjes sė tij, familje e cila, sipas tij, ka trashėguar letrėn me shekuj. "Unė jam duke kėrkuar njė vend ku do tė mbrohet dhe do tė mbikėqyret ky material i rėndėsishėm historik" shprehet El Kasham.


Sipas burimeve tė Buhariut, Muslimit dhe Ibn Hishamit, kėshtu ėshtė pėrmbajtja e letrės, e cila pėrputhet me pėrmbajtjen e letrės sė Hasan el Kashamit:


"Nė emėr tė Allahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit.
Kjo letėr ėshtė nga Muhamedi,robi i Allahut, pėr Herakliun, sunduesin e Bizantit. Paqja qoftė mbi atė qė ndjek rrugėn e drejtė. Mė tej, unė tė ftoj ty nė Islam dhe nė qoftė se bėhesh njė musliman ti do tė shpėtosh, dhe Allahu do tė tė dyfishojė shpėrblimet, dhe nėse ti refuzon kėtė ftese nė Islam, ti je duke bėrė njė mėkat duke i ēuar nė rrugė tė gabuar arisijinet (fshataret). Dhe unė tė recitoj ty fjalėn e Allahut:

"O Njerėz tė Librave te Shenjtė! Ejani nė njė fjale tė pėrbashkėt pėr ju dhe pėr ne, qė ne nuk do tė adhurojmė asgjė tjetėr veē Allahut dhe se nuk i bashkėngjitim asgjė tjetėr Atij nė adhurim, dhe asnjė nga ne nuk duhet tė njohė zotėr tė tjerė pėrveē Allahut. Atėherė nėse ata tė kthejnė shpinėn, thuaju: dėshmoni se ne jemi muslimanė (ata qė i janė dorėzuar Allahut)." (Ali Imran 64)".


Ndėrsa i pyetur se pėr ēfarė dėshiron tė sheh letrėn El Hasham pėrgjigjet kėshtu "Dua tė vėrtetoj tė gjithėve se unė jam pronar i kėsaj letre, dhe tė kundėrvihem ofezave qė i bėhen Pejgamberit tonė, duke dėshmuar pėr sjelljen e tij shembullore mė burrėshtetasit"


Pėrveē kėsaj letre, El Kasham tregon se ai njėkohėsisht posedon edhe dy Kur'an shumė tė vjetėr, ku njėra daton nga viti 654 ndėrsa tjetra nga viti 983.

Burimi: timeturk.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Letra e Pejgamberit a.s. nė shitje pėr 41 milion dollar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fjalėt e fundit, para vdekjes
» Letrat (Tarot)
» Facebook, si njė filial i CIA-s
» Falli
» Gjuhė & letra shqipe

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione dhe diskutime te ndryshme :: Lajmet me te reja :: Lajme nga Bota Islame-
Kėrce tek: