ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Francė: Vendoset gurthemeli pėr muzeun e artit islamik

Shko poshtė 
AutoriMesazh
spy
Antar Fillestar/e
Antar Fillestar/e


Numri i postimeve : 30
Join date : 13/07/2008

MesazhTitulli: Francė: Vendoset gurthemeli pėr muzeun e artit islamik   18.07.08 0:02

Vendoset gurthemeli pėr aneksin e ri nė muzeun Louvre nė Paris ku do tė ekspozohen veprat artistike islame tė Lindjes sė Afėrt.Gurthemeli ėshtė vendosur ditėn e mėrkure pėr aneksin e ri tė Lovreut ku do tė vendoset arti islam, gjė qė ėshtė hap i parė modern arkitektonik nė atė muze qė nga ndėrtimi i piramidės sė njohur nga qelqi nė vitet e 80-ta.

Presidenti Nicolas Sarkozy dhe donatori kryesor i projektit, princi saudit Alwaleed bin Talal morėn pjesė nė solemnitetin e fillimit tė punimeve nė aneksin ku mes tjerash do tė jetė edhe njė valė shndritėse nga qelqi nė kopshtin e shekullit tė 19-tė. Arkitektėt thonė se ajo paraqet retė, respektivisht tepihun fluturues.

Hapja e aneksit pritet tė bėhet nė vitin 2010, ndėrsa nė te do tė vendoset njė koleksion i madh i artit islam nga shekulli 17-tė e deri nė shekullin 19-tė.

Sarkozy nė hapjen solemne shfrytėzoi rastin t ė flet pėr nevojėn e dialogut mes Perėndimit dhe Lindjes sė Afėrt.
17.07.2008.islamgjakova.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Francė: Vendoset gurthemeli pėr muzeun e artit islamik
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Funksioni i Artit
» Simbolika dhe kuptimi i Unazave
» SHBA-te sponsorizuan Fundamentalizmin Islamik
» Terrorizmi fetar Shqipėri & Kosovė
» Ezoterika e artit mesjetar

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione dhe diskutime te ndryshme :: Lajmet me te reja :: Lajme nga Bota Islame-
Kėrce tek: