ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Spanjė: Konferenca botėrore pėr dialog mes religjioneve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Spanjė: Konferenca botėrore pėr dialog mes religjioneve   17.07.08 10:42

Sot, tė mėrkurėn, nė Madrid fillon Konferenca dy ditore pėr dialog mes religjioneve, ku do tė marrin pjesė mbi 200 pėrfaqėsues tė tri religjioneve mė tė mėdha monoteiste - krishterimit, islamit dhe jehudizmit, si dhe pėrfaqėsues tė budizmit, hinduizmit, taoizmit dhe njė numėr i madh i ekspertėve pėr dialog ndėftar.Konferencėn do ta hapė mbreti saudit Abdullah bin Abdul Aziz, mbreti spanjoll Juan Carlos, sekretari gjeneral i Ligės muslimane botėrore Abdullah al-Turki dhe kryeministri Jose Luis Rodriguez Zapatero.

Nė mesin e pjesėmarrėsve tjerė tė konferencės gjenden pėrfaqėsuesi i lartė i Kombeve tė Bashkuara pėr projektin Alianca e civilizimit, ish presidenti i Portugalisė Jorge Sampaio, eksperti i Vatikanit pėr dialog ndėrfetar kardinal Jean-Louis Tauran dhe intelektualėt si shkrimtarja Karen Armstrong, tė cilėt do tė analizojnė ēėshtjet siē janė bazat civilizuese pėr dialog, mėnyrat e promovimit tė tyre dhe vlerat e pėrbashkėta njerėzore.

Nė takim do tė shqyrtohet roli i religjionit nė luftė kundėr "rėnies sė moralit, shkatėrrimit familjar dhe pėrhapjes sė ateizmit", thuhet nė faqen e internetit tė konferencės.

Nga konferenca, ku pritet tė anashkalohen ēėshtjet politike, do tė publikohet komunikata zyrtare.

Kjo ngjarje rrjedh nga takimi i mbretit saudit Abdullah dhe papa Benediktit XVI nė Vatikan nė vitin 2007, bėjnė tė ditur agjencionet e huaja.
16.07.2008.islamgjakova.net
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Spanjė: Konferenca botėrore pėr dialog mes religjioneve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Religjioni dhe Magjia

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione dhe diskutime te ndryshme :: Lajmet me te reja :: Lajme nga Bota Islame-
Kėrce tek: