ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Paraqitja negative e muslimanėve nė mediat britanike

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Paraqitja negative e muslimanėve nė mediat britanike   17.07.08 10:42

Nė mediat dhe shoqėrinė britanike sulmet ndaj myslimanėve janė bėrė legjitimeShahid Malik, ministėr i parė musliman nė qeverinė e Gordon Brownit, paralajmėron rritjen e klimės armiqėsore kundėr muslimanėve nė Mbretėrinė e Bashkuar, duke pohuar se shumica prej tyre ndihen si "Hebrej tė Evropės".Shahid Malik, tė cilin kryeministri Gordona Brown vitin e kaluar e emėroi ministėr nė Departamentin pėr zhvillim ndėrkombėtar, thotė se nė mediat dhe shoqėrinė britanike sulmet kundėr muslimanėve janė bėrė legjitime nė at ė formė qė do tė ishte e papranueshme pėr ēfarėdo pakice tjetėr, shkruan gazeta britanike 'Independent'.

Ministri bėnė tė ditur se edhe vetė ai ishte cak i sulmeve raciste, duke pėrmendur dy prej tyre: nė automjetin e tij familjar ėshtė hedhur njė mjet shpėrthyes, ndėrsa herėn tjetėr ėshtė goditur nga njė automjet derisa ishte nė pompėn e benzinės.

"Mendoj se shumica e njerėzve pajtohen se muslimanėt e sodit mund tė thonė se ndihen si hebrej tė Evropės. Nuk kam ndėr mend qė kėtė ta krahasoj me holokaustin, por mendoj pėr disa zona ku ende ekziston mundėsia tė sulmohen hebrejėt, andaj muslimanėt ndihen njėjt ė si ata, thotė Malik.

Kėto deklarata janė marrė nga intervista e cila ėshtė emituar nė 'Kanal 4' tė televizionit britanik, me qėllim tė shėnimit tė tre vjetorit tė sulmeve nė Londėr, mė 07. korrik. Dokumentari special i gjiruar pėr kėtė rast do tė pėrcillet me anė tė statistikave nė lidhje me rritjen e polarizimit tė mendimeve tė 1.6 milion muslimanėve britanik tė cilėt pohojnė se duke filluar nga 07. korriku i vitit 2005 ata ballafaqohen me njė armiqėsi shumė mė tė madhe nga ana e qytetarėve tjerė.

ICM zbuloi se 51% e britanikėve nė njė mėnyrė e fajėsojnė islamin pėr sulmet nė Londėr, pėrderisa mė shumė se njė e katėrta e muslimanėve besojnė se vlerat e islamit nuk janė kompatibile me vlerat britanike. 90% e muslimanėve janė deklaruar se nė njė farė mėnyrė ndihen tė lidhur pėr Britaninė, nė ēdo tė dhjetin anketues tetė prej tyre vėrtetojnė rritjen e armiqėsisė pas sulmeve tė pėrmendura, bėnė tė ditur Independent duke u bazuar nė statistika.

Filmi i titulluar "Nuk duhet t'ju ndodh muslimanėve", i prezantuar nga ana e shkrimtarit Piter Oborn, shqyrton qėndrimet negative ndaj muslimanėve qė janė bėrė legale nė mesin e komentatorėve gazetar dhe mendimtarėve.

Maliku, siē e cekėm mė lartė, ėshtė lėnduar seriozisht gjatė sulmit nė pompėn e benzinės nė vitin 2002, thotė se posta e tij elektronike ėshtė e stėrngarkuar me e-maile antimuslimane tė mbushura me urrejtje.

Anėtarėt e parlamentit deklaruan se pasqyrimi negativ i muslimanėve nė media paraqet tentim tė qartė tė largimit tė tyre nga jeta publike. Me kėtė rast Independent kujton tregimin e pavėrtetė tė cilin nė dhjetor tė vitit tė kaluar e publikuan shtatė gazeta shtetėrore, ku thuhej se personelit tė pėrfaqėsisė nė Jokshirin Perėndimor, nė spitalin lokal, i ėshtė urdhėruar qė krevatet e pacientėve musliman t'i kthejnė pesė herė nė ditė nė drejtim tė Mekkes.


16.07.2008.islamgjakova.net
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Paraqitja negative e muslimanėve nė mediat britanike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Largoni mendimet negative!
» Mendimet negative, nxitese te semundjeve
» Si tė largoni energjinė negative nga shtėpia
» Shėrime shpirtėrore
» Nė Siri veprojnė forca speciale britanike

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione dhe diskutime te ndryshme :: Lajmet me te reja :: Lajme nga Bota Islame-
Kėrce tek: