ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Autoritetet kineze rrėnojnė xhaminė sepse imami emėrohet pa lejen e qeverisė kineze

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Autoritetet kineze rrėnojnė xhaminė sepse imami emėrohet pa lejen e qeverisė kineze   17.07.08 10:41

Autoritetet kineze vepruan nė kėtė formė sepse nė vendin e imamit nė xhaminė e pėrmendur, pa lejen e tyre, erdhi imam Abdulhalik Omar. Nė Kinė ėshtė e njohur praktika qė imam mund tė jetė vetėm a i cili 'arsimohet' nė partin ė komuniste, dhe atė qė e cakton qeveria kineze, e qė mė vonė detyrė e tij tė jetė propagandimi i ideologjis ė komuniste.Sipas agjencive gazetareske autoritetet kineze nė regjionin Sinxhiang, nė perėndim tė vendit, rrėnuan xhaminė sepse imamėt refuzuan tė vendosin transparente nė xhami si pėrkrahje e Lojėrave Olimpike qė do tė mbahen nė Pekin. Por, kėtu ekziston edhe njė tregim tjetėr.

Ėshtė e vėrtetė qė autoritetet kineze rrėnuan xhaminė nė Sinxhiang, por xhamia nuk ėshtė rrėnuar pėr shkak tė mosvendosjes sė flamurit olimpik, por nga njė arsye krejt tjetėr.

Kėto ditė gazetarėt kontaktuan Rukije Turdush, zėdhėnėse nė 'Eastern Turkistan Information Center', e cila konfirmoi rrėnimin e xhamisė. "Nga popullata lokale kuptova se autoritetet kineze kishin rrėnuar xhaminė dhe kishin arrestuar imamin bashkė me 300 xhematlinj. Autoritetet kineze vepruan nė kėtė formė sepse nė vendin e imamit nė xhaminė e pėrmendur, pa lejen e tyre, erdhi imam Abdulhalik Omar. Nė Kinė ėshtė e njohur praktika qė imam mund tė jetė vetėm a i cili 'arsimohet' nė partin ė komuniste, dhe atė qė e cakton qeveria kineze, e qė mė vonė detyrė e tij tė jetė propagandimi i ideologjis ė komuniste."Ujgurėt janė popull turk, tė cilėt kryesisht jetojnė nė Kinė, respektivisht nė krahinėn autonome Sinxhan Ujgur, ku relativisht e pėrbėjnė shumicėn etnike, deri nė 45%.

Shumica e ujgurėve i pėrkasin besimit islam dhe flasin gjuhėn ujgure. Numri i tyre arrin deri nė 8.852.000, prej tyre 8.569.000, jetojnė nė Kinė, ndėrsa tė tjerėt nė Kazahstan.
16.07.2008.islamgjakova.net
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Autoritetet kineze rrėnojnė xhaminė sepse imami emėrohet pa lejen e qeverisė kineze
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Astrologjia Kineze
» Legjenda popullore te ndryshme...
» Bioenergjia
» Thėnie inspiruese
» Orakulli

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione dhe diskutime te ndryshme :: Lajmet me te reja :: Lajme nga Bota Islame-
Kėrce tek: