ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Dalaj Lama mbron islamin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Dalaj Lama mbron islamin   15.07.08 17:06

Prijėsi shpirtėror i Tibetit Dalaj Lama, ditėn e diele gjatė vizitės nė Univeristetin Leigh nė Pennsylvani, kishte thėnė: "Tė thuash pėr islamin se ėshtė religjion i dhunės ėshtė gabim dhe padrejtėsi e madhe".Dalaj Lama i cili javėn e kaluar kishte mbėrritur nė Lehigh nė ligjėrimin pėr nderė tė 600 vjetorit tė tekstit tė vjetėr budist, pas diskutimeve rreth rritjes sė fundamentalizmit tė dhunshėm fetar qėndroi nė anė tė islamit.

Nė pyetjen pse njė numėr i madh i amerikanėve janė depresiv dhe tė shqetėsuar u pėrgjigje me humor: "Keni pyetur personin e gabuar, pėr kėtė duhet t'i pyetni amerikanėt", dhe shtoi se shoqėria amerikane ka prirje tė tepėrt garuese, prandaj njerėzit gjithmonė dėshirojnė "diēka mė tepėr".

Dalaj Lama, nė ligjėrimin e tė cilit morėn pjesė afro 5.000 persona, nuk pėrmendi Lojėrat Olimpike qė do tė zhvillohen nė Pekin. Siē bėnė tė ditur 'Associated Press', qeveria kineze ka kėrkuar nga ai qė ta pėrkrah publikisht kėtė eveniment sportiv si kusht pėr vazhdim tė bisedimeve.

Kina qė nga vitet e 50-ta administron me Tibetin, ndėrsa Dalaj Lama, i cili iku nė Indi pas kryengritjes sė dėshtuar nė vitin 1959, deklaroi se dėshiron njė lloj autonomie e cila do t'ju mundėsoj tibetasve njė jetė tė qetė nė pajtim me zakonet e tyre, religjionin, gjuhėn dhe kulturėn.

Dalaj Lama mė 6 korrik mbushi 73 vjeē, tė dielėn shprehu gėzimin e tij pėr, siē tha ai, "pensionim tė plotė", dhe duke qeshur tha se qeveria tibetase nė egzil e konsideron "kėshilltarin mė tė vjetėr autoritativ".
15.07.2008.islamgjakova.net
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Dalaj Lama mbron islamin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Objektet fatsjellese

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione dhe diskutime te ndryshme :: Lajmet me te reja :: Lajme nga Bota Islame-
Kėrce tek: