ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Komunikatė e Kėshillit musliman tė Francės me rastin e pėrvjetorit tė gjenocidit nė Srebrenicė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Komunikatė e Kėshillit musliman tė Francės me rastin e pėrvjetorit tė gjenocidit nė Srebrenicė   15.07.08 17:03

Nga 11 e deri mė 16 korrik tė vitit 1995 enklava e Srebrenicės nė Bosnje e Hercegovinė ishte skenė e masakrės sė tmerrshme ēfarė Evropa nuk kishte parė qė nga Lufta e Dytė Botėrore.Mė shumė se 8000 musliman janė vrarė sipas urdhrave tė komandantit tė ushtrisė dhe politikės serbe, nė zonėn ku mendohej se ėshtė nėn mbrojtjen e UN-sė.

Kjo ėshtė njė mėnyrė e neveritshme e krimit tė bėrė gjatė kampanjės sė spastrimit etnik tė bėrė mbi popullatėn paqedashėse tė Bosnjės dhe Hercegovinės. Vdekja e mė shumė se 200.000 muslimanėve, dhunimi i mbi 50.000 femrave dhe dėbimi i mė shumė se njė milion e gjysmė personave na shtyn tė mendojmė pėr pasojat e luftės qė e kėrcėnojnė botėn e sodit.

Ajo ēfarė ka ngjarė nė Bosnjė e Hercegovinė duhet tė jetė shkak pėr njė kujdes shumė mė tė madh, njėherit duhet ta tregojmė solidaritetin tonė me ata qė punojnė nė vėllazėrimin mes njerėzve dhe popujve.

Me rastin e pėrvjetori i tė gjenocidit nė Srebrenicė muslimanėt e Francės dėshirojnė t'i bashkėngjiten dhimbjes dhe pikėllimit familjeve tė viktimave. Nė tė njėjtėn kohė shpresojnė se kujtimi ndaj tyre tė jetė shkak qė gjenocidi i vitit 1995, i cili ndodhi nė zemėr tė Evropės, para syve pasive tė mbarė botės, tė mos harrohet.

Pariz, 11. juli 2008

Presidenti: Mohammed Moussaoui
15.07.2008.islamgjakova.net
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Komunikatė e Kėshillit musliman tė Francės me rastin e pėrvjetorit tė gjenocidit nė Srebrenicė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shqiponjė jo shqiptare nė logot e Kėshillit tė Ministrave

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione dhe diskutime te ndryshme :: Lajmet me te reja :: Lajme nga Bota Islame-
Kėrce tek: