ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Lufta kineze kundėr "terrorizmit" - vriten dy musliman ujgur

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Lufta kineze kundėr "terrorizmit" - vriten dy musliman ujgur   15.07.08 17:01

Muhtar Setivaldi dhe Abduveli Imin javėn e kaluar janė ekzekutuar nė regjionin Sinxhang pasi qė gjykata u kishte shqiptuar dėnimin me vdekje. Edhe tre ujgur tjerė janė dėnuar me dėnim tė njėjtė, por ekzekutimi i tyre ėshtė shtyrė pėr dy vjet, pėrderisa dymbėdhjetė tė tjerė janė dėnuar me 10 vite deri nė dėnim tė pėrjetshėm.Sipas akuzave, 17 ujgur ishin pjesėtarė tė Lėvizjes Islame tė Turkestanit Lindor, tė cilėt SHBA dhe Kina i konsiderojnė si grup terrorist.

Turkestani Lindor ėshtė emėrtim i Sinxhangut, pėr pavarėsinė e tė cilit janė duke luftuar popullata ujgure.

Ky grup ėshtė arrestuar nė janar tė vitit 2007, gjatė sulmit tė forcave qeveritare nė kampin e 'terroristėve' nė malet Pamir. Gjatė kėtij sulmi janė vrarė 18 persona.

Policia nė Sinxhang bėri tė ditur se nga fillimi i vitit janė arrestuar 82 tė ashtuquajtur terrorist me akuzė se kishin planifikuar sabotimin e Lojėrave Olimpike nė Pekin. Policia, gjithashtu, ka vrarė pesė "ushtarė tė shenjtė" sepse i janė rezistuar arrestimit, bėjnė tė ditur agjencitė.

Nė prill autoritetet kineze akuzuan dy grupe terroriste ujgure pėr planifikim tė sulmeve terroriste, kidnapim tė shtetasve tė huaj, dhe sulme vetėvrasėse gjatė Lojėrave Olimpike. Organizatat ujgure dhe tibetase nė egzil pohojnė se Pekini ėshtė duke shfrytėzuar tė ashtuquajturat aksione tė planifikuara terroriste si pretekst pėr t'i qėruar hesapet me disidentėt nė Sinxhiang dhe nė Tibet.

Grupi pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut "Amnesty International" kohė mė parė akuzoi Kinėn pėr shkak tė shfrytėzimit tė luftės globale kundėr terrorizmit si arsyetim pėr represion ndaj Ujgurėve.
15.07.2008.islamgjakova.net
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Lufta kineze kundėr "terrorizmit" - vriten dy musliman ujgur
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Thenie mbi "Faljen"
» Blood of the "Gods" - Gjaku i "Zotave"
» Dhimbjet e "shpirtit" sa lendimet fizike
» Etimologjia e fjalės "Djalli"
» Tipi "A" dhe "B" I Sjelljes.

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione dhe diskutime te ndryshme :: Lajmet me te reja :: Lajme nga Bota Islame-
Kėrce tek: