ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 A I TAKON PUSHTETI DHE PASURIA POPULLIT?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: A I TAKON PUSHTETI DHE PASURIA POPULLIT?   14.07.08 20:58

Kjo parullė ėshtė e shpikur dhe shpikėsit e saj janė gėnjeshtarė nė thėnien e tyre,sepse nuk kanė praktikuar nga kjo thėnie asgjė,pėr kėtė flet edhe vetė fakti se popullit nuk i ėshtė lejuar tė shfaqė asnjė mendim prej mendimeve tė lira tė tyre.Prandaj kjo thėnie ėshtė shkas pėr shkeljen mė tė madhe tė popullit i cili kėrkon tė marrė frymė lirshėm.Andaj,e vėrtet ėshtė se gjinia njerėzore duhet tė mbrohet me fisnikėri tė madhe,duhet t’i jepet e drejta e tij,liria e vėrtet,e mos tė udhėhiqen sikur kafshėt.Prandaj kėto fjalė nuk duhet lėshuar nė ajėr pa mos marrė nė konsiderim rrezikun dhe dėnimin qė mund ti sjellin kėto fjalė Islamit,sepse pushteti i takon vetėm Allahut xh.sh. i cili pushtet do ta drejtojė popullin me anė tė dritės sė shpalljes(vahjit),gjykimi mes kėtij populli do tė jetė sipas sheriatit.E jo tė thuhet se <<pushteti i takon popullit>>,sepse ata tė cilėt i gatuajnė kėto parulla janė njerėz tė cilėt e udhėheqin popullin sipas dėshirave dhe pasioneve tė tyre dhe kėta njerėz janė mu ata tė cilėt u takojnė ideologjive materialiste,tė cilėt u permbahen parimeve idhujtare tė cilat janė nė kundėrshtim me shpalljen e Allahut xh.sh.Kėtė e bėjnė duke u a imponuar pushtetin e tyre popujve me anė tė nėnshtrimit,fuqisė dhe dhunės nė emėr tė parullave tė dexhallit tė cilat nuk i sjellin popullit kurrfarė tė mire.

Gjithashtu edhe thėnja se <<pasuria ėshtė e Allahut>> ėshtė thėnie e vėrtet dhe ndarja e saj duhet tė bėhet sipas interesit tė pėrgjithshėm,duke i ruajtur vlerat metariale tė muslimanėve dhe duke i mbrojtur ata nga tė gjitha rreziqet me tė cilat ballafaqohen ata,qofshin nė lindje apo nė perėndim.

Para se gjithash duhet ti kushtohet rėndėsi e madhe thirrjes islame(da’ves) dhe duhet bėrė njė pėrgatitje tė mirėfilltė qė ēdo shpifės ndaj Islamit tė ekzekutohet me ēdo kusht,pėr tė mbrojtur interesin e ēdo muslimani tė cilit i kanoset rreziku nga dikush tjetėr.Kėshtu veprohet me pushtetin dhe pasurinė e Allahut,e jo tė bėhet njeriu egoist dhe ta harxhojė pronėn e pėrgjithshme nė jetėn e tij luksoze dhe tė bėhet kryelartė,e lėre nėse ai kėtė pasuri e shfrytėzon nėpėr vende tė prishura dhe tė fėlliqura,ose nėpėr plazha nudistėsh,prandaj nė asnjė mėnyrė nuk duhet thėnė se pasuria i takon popullit pėr arsye se kjo do tė keqpėrdorej duke u ngritur klasa mė e fuqishme dhe duke e konfiskuar njė pjesė tė madhe tė kėsaj pasurie pėr tė ruajtur pushtetin e saj.Pastaj kjo pasuri me siguri do tė shfrytėzohej pėr qėllime tė kėqija:pėr spiunim,pėr blerje tė votave dhe pėr shumė qėllime tjera me tė cilat do tė ishte e dėmtuar klasa tjetėr( e ulėt)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
A I TAKON PUSHTETI DHE PASURIA POPULLIT?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Tema te ndryshme-
Kėrce tek: