ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 A EKZISTON EDHE SOT E KĖSAJ DITE SHIRKU I INJORANCĖS(Xhehaletit)APO JO?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: A EKZISTON EDHE SOT E KĖSAJ DITE SHIRKU I INJORANCĖS(Xhehaletit)APO JO?   14.07.08 20:58

Shirku i cili ekzistonte nė kohėn e xhahilijetit ekziston edhe tasht:mushrikėt e asaj kohe besonin se Allahu ėshtė krijuesi dhe furnizuesi,mirpo krahas kėtij besimi iu luteshin edhe atyre evlijave tė tyre tė paraqitur nė idhuj prej guri,druri etj.

Kėta idhuj ata i konsideronin si ndėrmjetėsues dhe i lutnin ata pėr t’i afruar tek Allahu,mirpo Allahu xh.sh. nuk ua pranoi kėtė ndėrmjetėsim dhe i emėroi ata si pabesimtarė dhe mushrikė,ndėrsa veprat e tyre i quajti edhe me emrin <<SHIRK>>.

Pėr kėtė arsye Allahu xh.sh nė Kur’an thotė: “Ndėrsa ata qė nė vend tė Tij adhurojnė miq tė tjerė(duke thėnė):Ne nuk i adhurojmė ata pėr tjetėr,vetėm qė tė na afrojnė mė afėr Allahut,s’ka dyshim se Allahu do tė gjykojė me tyre pėr atė qė ata ishin nė kundėrshtim.E ėshtė e vėrtet se Allahu nuk udhėzon nė rrugė tė drejtė,atė qė ėshtė rrenacak,jobesimtarė.”(Ez-Zummer:3)

Allahu i Lartėmadhėruar dėgjon,sheh me tė pamurit e vet,dhe ėshtė afėr nesh,qė sipas kėsaj Ai nuk ka nevojė pėr ndėrmjetėsim njerėzor apo tė dikujt tjetėr,prandaj Ai thotė: “E kur robėt e Mi tė pyesin ty pėr Mua,Unė jam afėr,i pėrgjigjem lutjes kur lutėsi mė lutet,pra pėr tė qenė drejtė tė udhėzuar,le tė mė pėrgjigjen ata Mua dhe le tė mė besojnė ata Mua.” (El-Bekare:65)

Pėr fat tė keq edhe sot e kėsaj dite hasim nė disa njerėz tė cilėt nėpermjet varrezave tė disa evlijave kėrkojnė ndėrjmetėsin mes tyre dhe Allahut pėr t’u afruar tek Ai,rast i cili lirisht mund tė barazohet me rastin e mushrikėve tė xhahilijetit,tė cilėt i adhuronin idhujt qe i konsideronin se evlija dhe njėkohėsisht pėr t’i afruar tek Allahu xh.sh.

Mushrikėt e asaj kohe e thirrnin Allahun Njė nė rast tė vėshtėrsisė,kurse i pėrshkruanin Atij shok kur nuk kishin vėshtėrsi apo kur bėnin jetė komode.Pėr kėtė Allahu xh.sh. thotė: “(idhujtarėt e dinė pėr Allahun pse)Kur hypnin ata nė anije(u kėputet lidhja me tokė dhe frikėsohen) I luten sinqerisht Allahut,e kur i shpėton ata (dhe dalin) nė tokė,qe,po ata tė njėjtit lusin idhujt!” (El-Ankebut:65).E si pra njė musliman ta lusė Allahun vetėm kur ėshtė nė vėshtėrsi ose vetėm kur bėn jetė komode?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
A EKZISTON EDHE SOT E KĖSAJ DITE SHIRKU I INJORANCĖS(Xhehaletit)APO JO?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Si i keni mendimet, ashtu e keni edhe jetėn!
» Teletransportimi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Tema te ndryshme-
Kėrce tek: