ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Ē’ĖSHTĖ FRIGA DHE LLOJET E FRIGĖS?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Ē’ĖSHTĖ FRIGA DHE LLOJET E FRIGĖS?   14.07.08 20:57

Friga ėshtė ēėshtje e zemrės dhe ėshtė dy llojesh:friga me besim dhe friga e natyrshme.
Frika me besim ėshtė frika nga tė vdekurit.Kjo lloj frike ėshtė prej shirkut tė madh dhe ėshtė vepėr e shejtanit.Allahu xh.sh thotė:”Po atė(propagande)e bėri vetėm shejtani qė dėshironte me miqtė e vet(idhujtarėt),t’ju frikėsojė,po mos u frikėsoni prej tyre,frikėsomuni Mua,nėse jeni besimatarė.”(KUR’AN.3.Ali Imran : 175)

Kėtu kuptohet se shejtani nxit mendjen e njeriut qė tė besojė se tė vdekurit kanė fuqi ti bejnė diqka muslimanit,duke i thenė mendjes sė tij:mbėshtetu nė mua,kthehu tek une sepse une tė mbroj ty e jo Allahu ose dikush tjetėr.

Frika nga tė vdekurit ishte vepėr e mushrikėve dhe besim i tyre.Allahu i Lartėmadhėruar thotė:”A nuk ėshtė Allahu qė i mjafton robit tė vet(Muhamedit)?E ata tė frikesojnė ty me tė tjerė pos Tij.Po atė qė e ka humbur Allahu,pėr tė nuk ka udhėzues!”(KUR’AN.Ez-Zumer:36)

Don tė thotė se mushrikėt e Mekkes donin ta frikėsonin Muhamedin a.s. duke iu kėrcėnuar atij me idhuj dhe zotrat e tyre tė vdekur tė cilėt i adhuronin,siē i tha populli i Hudit pejgamberit tė tyre Hudit a.s.:”Ne nuk themi tjetėr vetėm se dikush prej zotėve tanė tė ka goditur me ēmendje!...”(KUR’AN.Hud:54)

I thonin:”Ne mendojmė se zotrat tanė do tė hakmerren ty sepse ti na pengon qė ti adhurojmė ato zota dhe i thonin se ti ke bėrė turp tė madh ndaj zotave tanė,ndėrsa Hudi u pėrgjigjej:Unė dėshmitar e kam Allahun,e ju dėshmoni se unė jam larg nga ajo ēka ju i shoqėroni(larg adhurimit)pos Tij,ju pra tė gjithė perpiquni kundėr meje e mos mė jepni afat.”(KUR’AN.Hude:55)

Pra friga nga tė vdekurit ėshtė shirk,duke u bazuar nė ajetet e lartėpermendura edhe pse disa prej muslimanėve ranė nė kėtė frikė(nga tė vdekurit) edhe pse tė vdekurit nuk kanė fuqi qė njeriut ti sjellin tė mira,por as edhe tė kėqija,nėse p.sh. e godet tė vdekurin zjarri apo digjet,ai nuk ka mundėsi tė ikė prandaj edhe digjet pa mos lėvizur fare.

Frika e natyrshme:ėshtė frika e njeriut nga zullumqarėt egėrsira,kjo ėshtė frikė normale dhe nuk konsiderohet si shirk.Allahu xh.sh thote:”E Musai ndjeu nė vete njėfar frike.”(KUR’AN.Ta Ha :67)

“Madje unė kam njė faj ndaj tyre,e kam frikė se do tė mė mbysin(pėr hakmarrje)!”(KUR’AN.Esh-Shuare:14)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Ē’ĖSHTĖ FRIGA DHE LLOJET E FRIGĖS?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Legjenda
» Qyteti legjendar qė nuk dihet nga kush ėshtė krijuar

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Tema te ndryshme-
Kėrce tek: