ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 BESIMI ISLAM APO SUNDIMI FETAR?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: BESIMI ISLAM APO SUNDIMI FETAR?   14.07.08 20:56

Kėsaj pyetje iu pėrgjigj thirrėsi i madh dhe i famshėm Islam Muhammed Kutubi nė njė seminar,organizuar nė Shtėpinė e hadithit nė Mekken e ndershme.Teksti i pyetjes ishte ky:

“Disa thonė:Islami do tė kthehet nėpermes sundimit,ndėrsa disė tė tjerė thonė:Islami do tė kthehet nėpėrmes pėrmirėsimit tė besimit Islam dhe edukatės sė pėrgjithshme.Cila metodė ėshtė mė e drejtė?

Nė kėtė pyetje pėrgjegjet Muhammed Kutubi duke thėnė:Prej kah mund tė vijė sundimi Islam nėse nuk ekziston thirrės tė cilėt do tė pėrmirėsojnė besimin Islam dhe do tė proklamojė njė besim tė qiltėr ,dhe do tu nėnshtrohen lloj lloj sprovave ndaj tė cilave do tė jenė tė durueshėm ,dhe do tė luftojnė nė rrugėn e Allahut(xhihad),pas sė cilės do tė sundojė feja e Allahut nė tokė.Kjo ėshtė qėshtje shumė e qartė sepse nuk mund tė vijė sundimi nga qielli.Eshtė e vėrtet se ēdo gjė vjen nga qielli por me punė dhe sakrifica njerėzore,duke e ditur se ketė punė dhe sacrificė na e ka urdhėruar Allahu xh.sh., duke thėnė:Kėshtu pra,po sikur tė dojė Allahu,Ai do tė hakmerrej ndaj tyre,por Ai dėshiron t’ju sprovojė njėri me tjetrin.E ata qė ranė dėshmorė nė rrugėn e Allahut,atyre kursesi nuk ua humb veprat,por ua shton.”KUR’AN.(Muhamed:4)Patjetėr tė fillojmė me pėrmirėsimin e besimit,edukimin e gjeneratave sipas besimit tė vėrtet,duke i nxitur ata qė ti pėrballojnė ēdo sprove dhe belaje ,sikur qė pėrballuan dhe bėnė durim(sabėr) gjenerata e parė e muslimanėve. (28.01.2008)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
BESIMI ISLAM APO SUNDIMI FETAR?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Jeta
» Besimi Baha'i

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Tema te ndryshme-
Kėrce tek: