ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Ē’DONĖ TĖ THONĖ DISA ME FJALĖT “FEJA MBAHET ME ZEMĖR”?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Ē’DONĖ TĖ THONĖ DISA ME FJALĖT “FEJA MBAHET ME ZEMĖR”?   14.07.08 20:55

Kėto fjalė zakonisht e thuan ata njerėz tė cilėt mundohen qė nė ēdo mėnyrė tu ikin obligimeve tė jurispodencės Islame(Sheriatit);kurse Islami nė fakt ėshtė diqka tjetėr.Kur i kthehemi kėsaj qėshtje do tė shohim se Islami si fe e shpallur nga Allahu xh.sh pėrbėhet prej dy shtyllave kryesore.Si shtyllė e parė ėshtė qėshtja e besimit duke filluar prej besimit nė Allahun xh.sh. e deri tek besimi nė caktimin e Tij.Si shtyllė e dytė,ėshtė qėshtja e besimit nė obligimet praktike duke filluar prej faljes sė namazit e deri te kryerja e Haxhxhit.

Sipas kėsaj duhet ditur se ēėshtja e besimit nė Allahun xh.sh dhe nė kushtet e tjera tė imanit ėshtė qėshtje e zemrės duke filluar siē thotė Muhamedi a.s.:”Se imani ėshtė:Tė besosh nė Allahun,melekėt e Tij,librat,pejgamberėt,ditėn e fundit dhe nė caktimin e Tij.”(Transmeton Muslimi)Mirpo ēėshtja e besimit nė ibadetet e Allahut xh.sh nuk ėshtė qėshtje e zemrės por ėshtė qėshtje e praktikės me vendosje(nijet) tė zemrės,siē janė kushtet e Islamit pėr tė cilat na lajmėron edhe vetė Muhamedi a.s. duke thenė:”Islami ėshtė:tė adhurohet vetėm Allahu xh.sh dhe tė mos besosh diqka tjetėr pos Tij,Falja e Namzit,dhėnia e zekatit,agjėrimi i Ramzanit dhe shkuarja nė haxhxh.”(Transmeton Muslimi)Nga kjo shohim se Islami nuk ėshtė vetėm tė besosh me zemėr dhe tė qėndrosh duarkryq,por edhe tė vėrtetosh besimin tėnd nė Allahun xh.sh edhe nė praktikė tė kryesh ēdo obligim fetar tė cilin na e ka caktuar Allahu xh.sh nė Kur’anin Famėlartė.Prandaj duhet tu ikim shprehjeve tė tilla,posaqėrisht kur i thuhet dikujt tė falė namazin,ai pėrgjigjet duke thėnė se feja mbahet me zemėr.Mirpo ne gjykojmė mbi punėt e muslimanit tė cilat duken,ndėrsa sa i pėrket “besimit me zemėr” atė e di vetėm Allahu xh.sh se ēka fshehet nė to.Tek e fundit ky njeri sikur tė jetė me zemėr tė mirė,ēka e pengon ta urrejė namazin ,tė japė zekatin e gjitha obligimet e tjera fetare.Pėr kėtė mė mire na shpjegon i Dėrguari i Allahut duke thėnė:”Nė trup gjendet njė copė e vogėl mishi,nėse ajo ėshtė e shėndoshė,ėshtė i shėndoshė i gjithė trupi e nėse ajo prishet,prishet i gjithė trupi,a nuk ėshtė kjo zemra.”(Muttefekkun alejhi)Shafiu r.a. thotė:”Imami ėshtė me fjalė dhe punė,shtohet dhe dobėsohet.”Dijetarėt e parė thanė:”Imami ėshtė tė besosh me zemėr,tė shqiptojsh me gojė dhe ti kryejsh obligimet.”Buhariu thotė:”Besimtari vlerėsohet sipas veprave tė tija.”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Ē’DONĖ TĖ THONĖ DISA ME FJALĖT “FEJA MBAHET ME ZEMĖR”?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Disa nga simbolet e Krijimit
» Besimi Baha'i

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Tema te ndryshme-
Kėrce tek: