ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 PASIMI I KUR'ANIT DHE I SUNNETIT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: PASIMI I KUR'ANIT DHE I SUNNETIT   14.07.08 20:52

Menyra me efikase per tu mbrojtur nga shejtani eshte ndjekja e Kur'anit dhe e sunetit,si ne fjale ashtu edhe ne veper.Kur'ani dhe suneti udhezojne kah rruga e vertet ndersa shejtani mundohet qe te na largoje prej saj.I Lartesuari thote:"Dhe se kjo ėshtė rruga (feja) Ime e drejtė (qė e caktova pėr ju), pra pėrmbajuni kėsaj, e mos ndiqni rrugė tė tjera e t'ju ndajnė nga rruga e Tij. Kėto janė porositė e Tij pėr ju, ashtu qė tė ruheni.(KUR'AN.En'am:153)
I Derguari duke komentuar kete ajet,vizatoi nje vije me doren e tij dhe tha:"Kjo eshte rruga e drejte e Allahut.Pastaj beri vija tjera ng ana e majte dhe e djathte e vijes se drejte dhe citoi ajetin:"Dhe vertet kjo eshte rruga ime e drejte,prandaj ndiqeni ate dhe mos ndiqni rruge tjera,pasi ato do tju ndajne nga rruga e Tij"
Prandaj pasimi i asaj ne te cilen na ka urdheruar Allahu,qofshin qeshtje besimi,vepra fjale,adhurime dhe ligje si dhe largimi nga ēdo gje qe na ka ndaluar siguron mbrojtje nga shejtani.I Lartemadheruari thote:"O ju qė besuat, hyni nė islamizmin e tėrėsishėm (Pėrqafoni fenė islame nė tėrėsi), e mos ndiqni rrugėn e djallit, sepse ai ėshtė armik i juaji i hapėt."(KUR'AN.Bekare:208)
Qellimi me fjalen "paqe" eshte Islami,por edhe respektimi i Allahut.Mukatili ka komentuar se qellimi eshte kryerja e te gjithave veprave dhe rrugeve te miresise.Kesisoj,duhen vepruar te gjitha deget e besimit dhe ligjet e Islamit aq sa eshte e mundur dhe nuk duhen pasur gjurmet e shejtanit.Pra,ai qe e perqafon Islamin eshte larg shejtanit dhe gjurmeve te tij,kurse ai qe le diqka nga Islami ka pasuar disa rruge te shejtanit.Keshtuqe lejimi i asaj qe ka ndaluar Allahu,ose ngrenia e te ndalurave dhe te keqijav te gjitha jane pasimi i gjurmeve te shejtanit,nje veprim qe eshte i ndaluar per ne.I madherishmi thote:"O ju njerėz, hani nga ajo qė ėshtė nė tokė e qė ėshtė e lejuar dhe e mirė, e mos shkoni hapave tė djallit se ai ėshtė armik i hapėt i juaji.(KUR'AN.Bekare:168)
Ndjekja e Kur'anit dhe Sunetit me fjale dhe veper e largon shejtanin dhe e hidheron shume ate.Shenon Ebu Hurejra,Muslimi,Ahmedi dhe Iben Maxhe,nga Ebu Hurejra se Pejgamberi ka thene:"Nese e lexon njeriu ajetin e sexhdes dhe ben sexhde,largohet shejtani duke qare e thote:"O i mjeri une.Eshte urdheruar njeriu me sexhde ,keeshtu qe beri sexhde dhe fitoi Xhenetin,ndersa une u urdherova te beja sexhde,kundershtova dhe me takoi zjarri."
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
PASIMI I KUR'ANIT DHE I SUNNETIT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Tema te ndryshme-
Kėrce tek: