ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 HIDHERIMI DHE EPSHI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: HIDHERIMI DHE EPSHI   14.07.08 20:51

Hidherimi eshte nje fantazme qe trishton mendjen.Kur mendja dobesohet ,ate e sulmon ushtria e shejtanit dhe kur njeriu hidherohet shejtani luan me te sikur siē luan femija me lodrat.A nuk e veren, o vella musliman se njeriu i hidheruar mund te vrase tjetrin,mund te shkurorezoje gruan dhe mund te humb kontrollin?Pastaj,pasi largohet hidherimi ,shejtani ia zbukuron atij vetevrasjen ne menyre qe ti shmanget turpit per vepren e lige dhe ndeshkimit.Keshtu qe,vriten dy vete pa te drejte dhe shejtani e ēon njeriun per ne xhehenem,e sa vend i keq eshte ai.I Lartesuari thote:"Kush e mbytė njė besimtarė me qėllim, dėnimi i tij ėshtė Xhehenemi, nė tė cilin do tė jetė pėrgjithmonė. All-llahu ėshtė i hidhėruar ndaj tij, e ka mallkuar dhe i ka pėrgaditur dėnim tė madh."(Kur'an.04.Nisa,93)
Pra vella i dashur permbaje veten nga hidherimi dije se ajo eshte njera nga dyert e shejtanit dhe vazhdimisht perkujto fjalet e te Derguarit te Allahut:"Nuk eshte i forte ai qe ua ve shpinen ne toke njerezve(gjate mundjes),mirpo i forte eshte qi qe e permban veten kur hidherohet."
Vella i dashur,me te vertet epshi i hakmarrjes te shtyn drejt hidherimit,ndersa mburrja me mekate te shtyn drejt refuzimit te se vertetes.Nese ndien diēka te tille,ateher ktheje ne menyren me te mire"sepse ai,qe mes teje dhe atij kishte armiēesi,do te behet si nje mik i afert."(Kur'an.Fussilet:34)
Pa dyshim,kjo kerkon durim dhe pregaditje te vetvetes,mirpo perfundimi do te jete i lavderuar dhe shperblimi i Allahut i madh.Allahu thote:"Mirėpo, kėtė nuk e arrin kush, pos atyre tė durueshmėve, dhe nuk e arrin kush, pos atyre me virtyt tė lartė.(Kur'an.Fussilet:35)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
HIDHERIMI DHE EPSHI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Tema te ndryshme-
Kėrce tek: