ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 PERMBAJTJA NGA SHIKIMI,FJALET,USHQIMI DHE PERZIERJA E TEPERT ME NJEREZ

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: PERMBAJTJA NGA SHIKIMI,FJALET,USHQIMI DHE PERZIERJA E TEPERT ME NJEREZ   14.07.08 20:51

Ska dyshim se shejtani mbizoteron te njeriu dhe arrin qellimet qe deshiron nepermjet ketyre kater dyerve.Edhe njerezite gjithashtu ndahen ne kater grupe:
1.Disa jane si ushqimi,per te cilin kemi nevoje diten dhe naten.Keta jane dijetaret dhe dashamiret e Allahut,te librit te Tij,te Derguarit te Tij, dhe krijesave te Tij.Pra shoqerimi me ta eshte nje perfitim i madh.
2.Disa jane si ilaēi,per te cilin kemi nevoje vetem kur te jemi te semure,e kur te sherohesh nuk e nevoje per te.Te tille jane njerezite per te cilet kemi nevoje ne lehtesimin e jeteses ne kete bote ose per kryerjen e obligimeve shoqerore.
3.Disa jane si semundja qe eshte e shumellojshme.Shoqerimi me ta demton fene dhe jeten tone prandaj sillu mire me ta perderisa Allahu i Madherishem te te beje nje zgjidhje.
4.Disa mbartin me vete shkaterrim.Te tille jane pasuesit e epshit dhe te bidatit(risive ne fe),prandaje largimi prej tyre eshte i domosdoshem.

Prandaj,gjithmone mundohu te jesh i dobishem per ate qe te shoqeron,duke e udhezuar ne te mire dhe duke e nadluar nga te keqijat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
PERMBAJTJA NGA SHIKIMI,FJALET,USHQIMI DHE PERZIERJA E TEPERT ME NJEREZ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ushqimi sipas shenjave
» Shqisa e gjashtė, aftėsi e mbinatyrshme?
» Gjumi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Tema te ndryshme-
Kėrce tek: