ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Sfida e madhe per te prodhuar nje kaptine si kaptina e Kur'anit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Sfida e madhe per te prodhuar nje kaptine si kaptina e Kur'anit   14.07.08 20:43

All-llahu teala ne Kur'an ka thene:"E nė qoftė se jeni nė dyshim nė atė qė Ne ia shpallėm gradualisht robit tonė, atėherė sillnie ju njė kaptinė tė ngjashme si ai (Kur'ani) dhe thirrni (pėr ndihmė) dėshmitarėt tuaj (zotėrat) pos All-llahut, nėse jeni tė sinqert (nė thėniet tuaja se Kur'ani nuk ėshtė prej Zotit).E mos e paēit bėrė (deri mė tash), e as qė do ta bėni kurrė (edhe nė tė ardhmėn), atėherė ruajuni zjarrit, lėndė e tė cilit janė njerėzit dhe gurėt, qė ėshtė i pėrgatitur pėr mosbesimtarėt.E, pėrgėzoi ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira se ata do tė jenė nė Xhennete nė tė cilėt rrjedhin lumenj. Saherė qė u jepet ndonjė ushqim nga frutat e tij, ata thonė: "Ky ėshtė qė me te u ushqyem edhe mė parė". Ngase, u sillet ushqim i ngjashėm (vetėm nė formė, e jo edhe nė shije). Aty do tė kenė ata bashkėshorte tė pastra dhe aty do tė jenė pėrgjithmonė.(KUR'AN,2:23-25)

Qe kur eshte shpallur Kur'ani,14 shekuj me pare,asnjeri nuk ka qene ne gjendje te prodhoje nje kapine te vetme si kaptinat e Kur;anit me bukurine e tij,me elokuencen,me madheshtine,me legjislacionin e urte,me informacione te verteta dhe atribute tjera te perkryera.Gjithashtu vini re se kaptina me e vogel e Kur'anit(kaptina 108) ka vetem 10 fjale,megjithate akush kurre nuk ka qene ne gjendje te perballet me kete sfide,atebote dhe sot.Disa nga arabet jobesimtare u munduan te perballen me kete sfide per te provuar se Muhamedi s.a.v.s. nuk ishte profet i vertet,por ata deshtuan ne nje gje te tille.Ky deshtim ishte edhe perkunder faktit se Kur'ani ishte shpallur ne gjuhen dhe dialektin e tyre dhe se arabet ne kohen e Muahmedit s.a.v.s. ishin shume elokuent dhe thurren poezi te bukura dhe te shkelqyeshme,te cilat edhe sot ende lexohen dhe ēmohen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Sfida e madhe per te prodhuar nje kaptine si kaptina e Kur'anit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Aleksandri i Madh

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Tema te ndryshme-
Kėrce tek: