ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Te drejtat e njeriut dhe drejtesia ne Islam.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Te drejtat e njeriut dhe drejtesia ne Islam.   14.07.08 20:40

Islami i siguron shume te drejta te njeriut per individin.Ne vijim jane disa te drejta te njeriut qe i mbron Islami.Jeta dhe prona e te gjithe qytetareve ne shtetin islam konsiderohen te shejnta,pavarsisht se a esht musliman a jo.Islami gjithashtu mbron nderin.Prandaj,ne Islam,fyerja a tallja me ta nuk lejohet.Racizmi nuk eshte i lejuar ne Islam,ngase Islami flet per barazine njerezore me keto fjale:"O ju njerėz, vėrtetė Ne ju krijuam juve prej njė mashkulli dhe njė femre, ju bėmė popuj e fise qė tė njiheni ndėrmjet vete, e s'ka dyshim se te All-llahu mė i ndershmi ndėr ju ėshtė ai qė mė tepėr ėshtė ruajtur (kėqijat) e All-llahu ėshtė i dijshėm dhe hollėsisht i njohur pėr ēdo gjė."(KUR'AN,49:13)

Islami eshte fe e drejtesise.All-llahu xh.sh ne Kur'an ka thene:"All-llahu ju urdhėron qė t'u jepni amanetin tė zotėve tė tyre dhe kur tė gjykoni, ju urdhėron tė gjykoni me tė drejt mes njerėzve. Sa e mirė ėshtė kjo qė ju kėshillon. All-llahu dėgjon dhe sheh si veproni."(KUR'AN,4:58)

Dhe Ai ka thene:"Nėse dy grupe besimtarėsh tentoj nė tė luftojnė ndėrmjet vete, ju pajtoni ata, e nė qoftė se ndonjėri prej tyre e sulmon tjetrin, atėherė luftonie atė grup qė vėrsulet me pa tė drejtė, derisa t'i bindet udhėzimit tė All-llahut, e nėse ktheheni, atėherė me drejtėsi bėni pajtimin ndėrmjet tyre, mbanie drejtėsinė, se vėrtet All-llahu i do tė drejtit."(KUR'AN ,49:9)

Bile ne duhet te jemi te drejte edhe me ata te cilet i urrejme,siē ka thene Zoti:"O ju qė besuat! Bėhuni plotėsisht tė vendosur pėr hirė tė All-llahut, duke dėshmuar tė drejtėn, dhe tė mos u shtyjė urrejtja ndaj njė populli e t'i shmangeni drejtėsisė; bėhuni tė drejtė, sepse ajo ėshtė mė afėr devotshmėrisė. Kinie dro All-llahun se All-llahu di hollėsisht pėr atė qė veproni."(KUR'AN,5:Cool

Profeti Muhamed s.a.v.s. ka thene:"Njerez,ruhuni nga padrejtesia,ngase padrejtesia do te jete erresire ne Diten e Gjykimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Te drejtat e njeriut dhe drejtesia ne Islam.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Jeta
» A rikthehet shpirti pas vdekjes

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Tema te ndryshme-
Kėrce tek: