ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 C'fare thote Islami per diten e Gjykimit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: C'fare thote Islami per diten e Gjykimit   14.07.08 20:39

Sikurse te krishteret,muslimanet besojne se jeta e tanishme eshte vetem pergatitje prove per realitetin e ardhshem te ekzistences.Jeta eshte nje sprove per secilin individ per jeten pas vdekjes.Do te vije dita kur tere gjithesia do te shkaterrohet dhe te vdekurit do te ringjallen per tu gjykuar nga Zoti.Kjo dite do te jete fillimi i jetes pambarim.Kjo dite eshte dita e gjykimit.Ate dite,te gjithe njerezite do te shperblehen nga Zoti,ne perputje me besimin dhe veprat e tyre.Ata qe vdesin me besim se "Nuk ka zot te vertet perveq All-llahut se se Muhamedi s.a.v.s. eshte i Derguar(Profet)i Zotit" dhe jane musliman,do te shperblehen ate dite dhe do te hyjne ne Xhenet pergjithmone,siē ka thene Zoti:"Si e mohoni All-llahun, e dihet se ju ishit tė vdekur, e Ai ju ngjalli, mandej ju bėn tė vdisni e pastaj ju ringjall, e mandej tek Ai do tė ktheheni?"(KURAN,2:28)

Por ,ata qe vdesin duke mos besuar se "Nuk ka zot te vertet perveq All-llahut se se Muhamedi s.a.v.s. eshte i Derguar(Profet)i Zotit",ose nuk jane musliman,do te humbasin Xhenetin(Parajsen) pergjithmone dhe do te dergohen ne zjarrin e ferrit(Xhehenemit).Siē ka thene Zoti:"E, kush kėrkon fe tjetėr pėrveē fesė islame, atij kurrsesi nuk do ti pranohet dhe ai nė botėn tjetėr ėshtė nga tė dėshpruarit"(KUR'AN,3:85)

Dhe Ai ka thene:

"Ata qė nuk besuan dhe vdiqėn si mosbesimtarė, asnjėrit prej tyre nuk do t'u pranohet pėr kompensim, qoftė edhe plotė faqen e dheut ari. Ata i pret dėnim dhėmshėm dhe pėr ta nuk ka ndihmėtarė."

Dikush mund te pyese:"Mendoj se Islami eshte fe e mire,por nese do ta pranoja Islamin,familja ime,shoket dhe njerezite tjere do te me persekutonin dhe do te talleshin me mua.Pra,nese une nuk perqafoj Islamin,a do te hyje ne Xhenet dhe a do te jeme i kursyer nga zjarri i Xhehenemit?"

Pergjigjeja qendron ne ate qe ka thene Zoti ne ajetin vijues:"Dhe kushdo qe kerkon ndonje fe tjeter perveē Islamit,ajo kurre nuk do ti pranohet atij,dhe ne boten e pastajme do te jete prej te humburve."

Jeta qe jetojme sot eshte shume e shkurter.Jobesimtaret ne diten e Gjykimit do te mendojne se jeta qe e kaluan ne toke ka qene vetem nje dite a vetem nje pjese e saj,siē ka thene Zoti ne Kur'an:"Ai thotė: "E sa vjet keni kaluar nė tokė?"Ata thonė: "Kemi qėndruar njė ditė ose njė pjesė tė ditės, pyeti ata qė dinė numėrimin!"(KUR'AN,23:112-113)

Dhe ai ka thene:"A menduat se Ne u krijuam kot dhe se nuk do ktheheni ju te Ne?I lartė ėshtė All-llahu, Sunduesi i vėrtet, nuk ka zot tjetėr pos Tij, Zot i Arshit bujar."(kur'an,23:115-116)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
C'fare thote Islami per diten e Gjykimit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Njė zbulim i pavetėdijshėm i Frojdit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Tema te ndryshme-
Kėrce tek: