ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Ajetet Kur'anore qe permendin ngjarjet e ardhshme qe u realizuan me vone

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Ajetet Kur'anore qe permendin ngjarjet e ardhshme qe u realizuan me vone   14.07.08 20:35

Nje shembull per ngjarjet e parathena ne Kur'an eshte fitorja e romakeve mbi persianet,tre deri nente vjet pas mundjes se romakeve nga persianet.All-llahu ne Kur'an thote:"Romaket u thyen ne token me te afert(me gadishullin arabik),dhe pas humbjes ata do te jene fitimtare mbrenda tri deri nente vjetesh..."(KUR'AN,30:2-4)

Te shohim se ē'fare na thote historia per keto luftra.

Libri i titulluar"History of the byzantine state"(Historia e shtetit bizantin)flet se ushtria romake qe mundur keq ne Antioki me 613,dhe si rezultat,persianet shpejt perparuan ne te gjitha frontet.Ne ate kohe qe veshtire te imagjonohet se romaket do te triumfonin mbi persianet,por Kur'ani paratha se romaket do te jene ftimitare mbrenda tre deri 9 vjetesh.Me 622,nente vjet pas shpartallimit romak,dy fuqite(romaket dhe persianet) u ndeshen ne token armene ,dhe si rezultat qe fitorja vendimtare e romakeve mbi persianet,per here te pare pas shaprtallimit romak me 613.Profecia u plotesua mu ashtu siē kishte thene Zoti ne Kur'an.Gjithashtu ka mjaft ajete kuranore dhe thenie te profetit Muhamed s.a.v.s. qe permendin ngjarjet e ardhshme qe u realizuan me vone.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Ajetet Kur'anore qe permendin ngjarjet e ardhshme qe u realizuan me vone
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Tema te ndryshme-
Kėrce tek: