ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Kryeimaimi Sabri ef. Bajgora nė takim me kryeimamėt e Kėshillave

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Kryeimaimi Sabri ef. Bajgora nė takim me kryeimamėt e Kėshillave   14.07.08 19:28

Tė merren masa adekuate pėr pėrfshirjen sa mė masovike tė tė rinjve nė procesin e mėsim-besimit
Kryeimami i Kosovės Sabri efendi Bajgora me rastin e sezonit tė pushimeve verore pėr nxėnės e studentė me qėllim tė koordinimit dhe bashkėrendimit tė punėve rreth mbajtės sė mėsim-besimit, kurseve me tematike fetare dhe kampingjeve, mė 1 korrik 2008, nė lokalet e Kryesisė sė BIK-ut, ėshtė takuar me kryeimamėt e Kėshillave tė BI qė janė pėrgjegjės pėr zhvillimin e jetės fetare nė terren.

Me kėtė rast kryeimami Bajgora ėshtė njoftuar nga kryeimamėt pėr pėrgatitej e bėra nga ana e kėshillave pėr organizimin e mėsim-besimit dhe kurseve gjatė sezonit sė pushimeve.

Me kėtė rast kryeimami ka kėrkuar qė nė tė gjithė kėshillat e BI tė merren masa adekuate pėr pėrfshirjen sa mė masovike tė tė rinjve nė procesin e mėsim -besimit, qoftė nėpėr xhami, apo nė formė kursesh apo edhe formė kampingjesh tė ndryshme.

Kryeimami Bajgora pasi ka folur pėr rėndėsinė qė ka mėsim-besimi, tė cilin e ka quajtur si njė prioritetet qė duhet ta kenė ēdo Kėshill dhe ēdo imam, ngase vetėm pėrmes mėsim-besimit ne mund tė ndikojmė nė edukimin e brezit tė ri, nė kohen kur po pėrballemi me tendenca tė shfaqjes sė shumė dukurive negative.

Ne duhet qė tė jemi sa mė afėr besimtarėve tanė, lypset nga ne qė sidomos gjatė pushimeve tė nxėnėsve e studentėve aty ku ėshtė e munduar tė organizojmė mėsim-besimin apo kurse pėr njohuritė themelore tė fesė.
Kryeimami, gjithashtu tha i kėshilloi kryeimamėt qė tė angazhohen qė ky proces, nė forma tė ndryshme tė aktivitetit tė jetė prezent gjatė gjithė vitit nėpėr xhamitė anekėnd Kosovės.Kryeimamėt e kėshillave folėn pėr zhvillimin e jetės fetare nė terren e posaēėrisht pėr mbarėvajtjen e mėsim-besimit si dhe pėr pėrgatitjet qė janė bėrė nė mėnyrė qė gjatė pushimeve verore tė pranojnė sa mė shumė tė interesuar.

Ndėr pėrfundime e takimit tė kryeimamit me varėsit e tij nėpėr Kėshilla dolėn kėto qėndrime:
- tė bėhet mė shumė pėr sensibilizimin e tė rinjve qė tė pėrfshihen nė procesin e mėsim-besimit gjatė verės,
- tė organizohen kurse intensive pėr mėsimin e leximit tė Kur'anit, sikur edhe viteve tė tjera,
- imamėt nėpėr xhamia tė mbajnė mėsim-besim tė rregullt me grupmosha tė reja,
- tė hartohet planprogrami unik pėr mėsim-besim,
- tė pėrgatiten doracakė dhe udhėzues pėr mėsim-besim,
- tė punohet mė shumė nė terren me xhematė.

bislame.net
12.07.2008.islamgjakova.net
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Kryeimaimi Sabri ef. Bajgora nė takim me kryeimamėt e Kėshillave
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» A deshironi te kishit nje takim me Alien
» Pse tė vdekurit vijnė nė ėndrrat tona?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione dhe diskutime te ndryshme :: Lajmet me te reja :: Lajme nga Bota Islame-
Kėrce tek: