ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Xhamia e vogėl nė Izrael (1878-1948-2008)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Xhamia e vogėl nė Izrael (1878-1948-2008)   14.07.08 19:29

Pas okupimit tė Austro-Hungarisė muslimanėt nga njė fshat i Bosnjės vendosėn ta braktisin vendin e tyre dhe tė emigrojnė nė njė pjesė tė mbretėrisė Osmane.Udhėtimi i tyre pėrfundoi nė Cesare, nė Palestinė (Izraeli i sotėm), njė vend i vogėl bregdetar mes Tel Avivit dhe Haifes. Emigruesit e rinj nė kėtė vend ndėrtuan xhaminė e cila sipas arkitekturės i ngjason xhamive ballkanike.

Tėrė fshati dhe xhamia janė shkatėrruar gjatė krijimit tė shtetit Izrael nė vitin 1948, ndėrsa muslimanėt, banorėt e atij fshati, janė detyruar tė gjejnė njė vend tjetėr. Si monument i asaj periudhe, pushtuesit e lanė minaren, ndėrsa pjesa e asaj xhamie tė vogėl sot shėrben si restorant dhe dyqan.12.07.2008.islamgjakova.net
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Xhamia e vogėl nė Izrael (1878-1948-2008)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Paraja, sionistet dhe kalimi i perandorise ne Izrael
» Fan Stilian Noli
» Kriza Ekonomike
» Angli - UFO
» Horoskopi i luleve

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione dhe diskutime te ndryshme :: Lajmet me te reja :: Lajme nga Bota Islame-
Kėrce tek: