ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Votim kundėr ndėrtimit tė minareve nė Zvicėr

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Votim kundėr ndėrtimit tė minareve nė Zvicėr   14.07.08 19:27

E djathta populliste zvicerane mblodhi mė shumė se 100 mijė nėnshkrime duke kėrkuar organizimin e votimit kundėr ndėrtimit tė minareve, bėjnė tė ditur promotorėt e kėsaj iniciative. Organizatorėt e peticionit kundėrshtojnė "Islamizimin e shoqėrisė zvicerane", dhe minaret nė vendin e tyre e shohin si shenjė e fuqisė politike, e jo si simbole fetare.Iniciativa kundėr kėtyre objekteve qeverisė ia dorėzoi mbi 115.000 nėnshkrime, shumė mė tepėr se minimumi i 100.000 nėnshkrimeve pėr fillimin e konsultimit.

Gjatė dorėzimit tė tekstit, qeveria zvicerane menjėherė bėri tė ditur se do tė ftoj popullin nė votime tė cilat nuk priten edhe disa muaj.

Komisioni i cili ėshtė pėrgjegjės pėr kėtė iniciativė theksoi se minaret nuk janė objekte me karakter fetar, por "simbol i fuqisė politike".

"Ai i cili, siē ėshtė rasti nė islam, e ven religjionin mbi shtetin gjendet nė kundėrshtim tė plotė me kushtetutėn federale", shkruan nė tekstin e iniciativės tė cilėn e publikuan anėtarėt e Unionit demokratik tė partisė popullisite e cila gėzon vendin e parė nė vend me 29% tė votave nė zgjedhjet e fundit parlamentare.

Nė Zvicėr jetojnė mė shumė se 311.000 musliman nė 7,7 milion banor, bėnė tė ditur 'Hina'. Nė kėtė vend ekzistojnė dy xhami me minare, nė Zürich dhe Geneve.
10.07.2008.islamgjakova.net
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Votim kundėr ndėrtimit tė minareve nė Zvicėr
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ritual - kundėr grindjeve
» Hudhra kundėr sė keqes !
» Projekti ''Horizont''- Plani i ndėrtimit tė njė baze ushtarake nė Hėnė
» Mbrojtja kundėr Magjisė
» Hata Joga kundėr stresit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione dhe diskutime te ndryshme :: Lajmet me te reja :: Lajme nga Bota Islame-
Kėrce tek: