ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Dhjetėvjetori i xhamisė sė parė nė Ēeki

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Dhjetėvjetori i xhamisė sė parė nė Ēeki   14.07.08 19:27

Muslimanėt e qytetit Brno nė Ēeki nė mėnyrė solemne dhe me mijėra lule e materiale edukuese festuan dhjetėvjetorin e xhamisė sė parė nė kėtė vend."Jemi duke festuar dhjetėvjetorin e xhamisė nė Brno, por ne kėtė e shohim si njė festim tė suksesit tė muslimanėve ēek", thotė Munib Hassan Al-Rawi, drejtor Fondacionit Islam Brno (Xhamia Brno).

Nė manifestimin i cili u mbajt ditėn e marte, mė 6 korrik 2008, muslimanėt e Brnos shfrytėzuan 3635 lule, gjė qė simbolizon vjetėrsinė e xhamisė, sipas ditėve. Atmosfera festive tėrhoqi mijėra ēek. Shumė prej tyre ftuan miqtė dhe tė afėrmit e tyre tė vijnė dhe t'ju bashkėngjiten festivalit musliman nė Brno, qytet i dytė pėr nga madhėsia nė Ēeki.

Ky manifestim ishte pėrcjellur edhe nga mediat e vendit

Xhamia nė Brno ėshtė hapur nė vitin 1998, pas kampanjės shumė vjeēare tė bashkėsisė muslimane. Pėrveē kėsaj xhamie ekziston edhe njė nė kryeqytet, nė Pragė, pėrderisa nė vendet tjera muslimanėt shfrytėzojnė hapėsirat e vogla pėr kryerjen e namazeve ditore. Nė Ēeki jetojnė afro 50.000 musliman.

Nė vitin 2004, Praga zyrtarisht e ka njohur Islamin si religjion, duke u ofruar muslimanėve status tė njėjtė me krishterėt dhe hebrejėt.

"Pėrvjetori ėshtė njė pjesė e kampanjės sė rrėnimit tė stereotipeve qė Ēekėt i kanė ndaj Islamit", thotė Rawi. Bashkė me lule, muslimanėt shpėrndanė edhe broshura dhe CD me anė tė cilave jomuslimanėve u shpjegojnė islamin.

Muslimanėt, gjithashtu, kanė hapur dy ekspozita nė sheshin kryesor, me titull "Zbuloje Islamin" dhe "Femra nė Islam"
09.07.2008.islamgjakova.net
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Dhjetėvjetori i xhamisė sė parė nė Ēeki
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Njerėzit e parė nė Evropė
» Njeriu ne Hėnė?
» Dielli pagan i tė parėve tanė
» Shkolla e parė nė Nansij - teoria sygjestologjisė
» Fluturimi i parė me aeroplan! - Mulla Hasan Masurica

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione dhe diskutime te ndryshme :: Lajmet me te reja :: Lajme nga Bota Islame-
Kėrce tek: