ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 DOMETHĖNIA E FJALĖS ZEKAT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: DOMETHĖNIA E FJALĖS ZEKAT   12.07.08 14:12

Fjala zekat do tė thotė pastrim, ose larje. Ajo gjithashtu ka kuptimin shtim, rritje.
Nė kuptimin shpirtėrorė, zekat do tė thotė pastrim nga mėkatet dhe kėnaqje e vullnetit dhe e urdhėrit tė All-llahut xh.sh.
Zekati e pastron dhe e ēliron njeriun nga makutėria ndaj tė mirave tė kėsaj bote.
Ai tė shpie nė njohjen se vlera e njeriut matet sipas virtyteve morale dhe humane, e jo sipas pozitės dhe madhėsisė sė pasurisė.
Zekat do tė thotė edhe patrim i pasurisė nga e drejta (hakku) e huaj, sepse njeriu kurrė nuk ėshtė i sigurt edhe krahas kujdesit tė tij se diē e palejueshme nuk ėshtė futur nė pasurinė e tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
DOMETHĖNIA E FJALĖS ZEKAT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fjalėt e fundit, para vdekjes
» Domethėnia mistike e numrave
» Pohimet pėr gjuhėn e vjetėr shqipe i lėnė studiuesit pa fjalė
» Domethėnia e syve!
» USA - SHBA - UFO

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shtyllat e fesė Islame :: Dhenia e Zekatit-
Kėrce tek: