ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 SHPĖRBLIMET PĖR DHĖNIEN E ZEKATIT

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: SHPĖRBLIMET PĖR DHĖNIEN E ZEKATIT   12.07.08 14:10

Pėr ēdo sakreficė qė besimtari e bėn nė emėr tė All-llahut, Ai i premton shpėrblim tė dyfishtė, nė kėtė dhe nė botėn e ardhshme – ahiret:
“Dhe cakto pėr ne (jetė) tė mirė nė dunja dhe tė mirė nė botėn tjetėr, pse vėrtet jemi kthyer kah Ti. Ai (Zoti) tha: “Dėnimi im ėshtė ai me tė cilin e godas cilin dua, e mėshira Ime ka pėrfshirė secilin send. Atė (Mėshirėn) do ta caktoj pėr ata tė cilėt i ruhen (mėkateve), e japin zeqatin dhe pėr ata qė argumentet tona i besojnė.”
(El –A’raf, 156)
“Nuk ėshtė obligim yti (Muhammed) udhėzimi i tyre (nė rrugė tė drejtė), All-llahu e shpie nė rrugė tė drejtė ate qė do. Ēkado qė tė jepni nga pasuria, e keni pėr veten tuaj, po mos jepni pėr tjetėrkė, por vetėm pėr hir tė All-llahut, e ēkado qė t’u jepni tė tjerėve nga pasuria, ajo do t’u kompensohet nė mėnyrė tė plotė duke mos u dėmtuar ju.”
(El Bekare, 272)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
SHPĖRBLIMET PĖR DHĖNIEN E ZEKATIT
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Toka se shpejti me Diellin e dyte
» Ēfarė ishte shpėrthimi qe ndodhi ne Siberi 100 vjet me pare?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shtyllat e fesė Islame :: Dhenia e Zekatit-
Kėrce tek: